Avslutad | Exklusiva – Lördag 10 oktober 2009
BROSCH, 18K guld/platina, 5 mm orientalisk boutonpärla, gammal-, enkel-, och rosenslipade diamanter ca 0,65 ctv, ca 1920, vikt 7,3 g.
PÄRLCOLLIER, doserad, orientaliska pärlor 1,7 - 4,0 mm, längd 47 cm, lås i 18K guld/platina med diamanter.
HÄNGE, 18K guld/platina, ljus ametist, rosenslipade diamanter, 5,3 x 2,7 cm, Finland 1931.
COLLIER, 18K guld, längd 38 cm, Lapponia, design Björn Weckström "Tenochtitlan" nr 223009, vikt 43,4 g.
RING, 14K guld, delvis rodierat, akvamarin ca 9 ct, vikt 10,8 g, stl 18,25 mm Tyskland ca 1930.
COLLIER, 18K vitguld, 2 briljanter ca 0,95 ct + ca 0,65 ct, ca F-G(TW)/VVS-VS, diamanter ca 0,80ctv, rubiner, vikt 7,3 g, Atelier Ajour Stockholm 1957.
SYSKONRING, 18K vitguld, 2 droppslipade diamanter 2,25 ctv enligt gravyr, ca H(W)/VVS, stl 18 mm, vikt 5,9 g, Atelier Ajour Stockholm 1970.
ENSTENSRING, 18K vitguld, briljant ca 0,50 ct, ca TW/VS, samt 8 briljanter ca 0,12 ctv, vikt 14,6 g, stl 17,5 mm +.
COLLIER i sterling silver med bergkristall, Wiwen Nilsson, 1943, längd 60 cm, hänget 4,3 x 2,4 cm, vikt 53,2 g, originaletui, (d).
BROSCHNÅL, 18K vitguld, safir ca 2,5 ct, diamanter ca 0,20 ctv, vikt 4,6 g, Strömdahls 1939, originaletui.
PÄRLCOLLIER, 90 odlade pärlor ca 9 mm, lås, 18K vitguld, briljanter ca 0,84 ctv, ca W/SI-P, vikt 6,1 g, en del svaga fattningar, längd 44 cm.
ARMBAND, LÅS, OLE LYNGGAARD, 18K guld, "Mega", vikt 57 g, armbandets längd 19 cm, låset i 18K vitguld med briljanter 0,49 ct, W/VS, vikt 6 g.
COLLIER, 18K vitguld, safirer samt 54 briljanter 2,42 ct totalt, ca W/VS, vikt 28,5g, längd 43 cm.
BROSCH, 18K guld, bladdesign, Wiwen Nilsson 1966, 5,2 x 1,9 cm, vikt 7,2 g, originaletui, (d).
COLLIER, 18K vitguld, southsea pärla ca 10,8mm briljanter ca 0,42 ctv, ca W/VVS-VS, en diamant med nagg, vikt 31,9 g, längd 44 cm, säkerhetskedja.
ANTIK BROSCH, 18K guld, vikt 4,5 g, längd 3,1 cm, skador, svensktillverkad 1827, etui.