561 - 580 av 948
1...282930...48 Gå till

Avslutad | Pant – Torsdag 16 april 2009

Klubbad för

Glasskulptur "Brains" anti-stress, design Bertil Vallien , med box, höjd ca 7cm

425 kr

Utrop: 400 kr

Damur Omega Constellation, i stål med förgylld ring (graverad) Snr: 54472886

2 600 kr

Utrop: 1 200 kr

2 Ljusstakar. Orrefors, höjd ca 37cm resp 33 cm

800 kr

Utrop: 600 kr

Ring med röd sten (defekt), 14K vikt 2,8gram, 2 ringar (varav 1 med vita stenar & 1 graverad) 18K vikt 4,4gram. Vikt 7,2g

Utrop: 1 400 kr

Ljusstake för värmeljus, Orrefors, höjd ca 7cm

125 kr

Utrop: 50 kr

Skål Orrefors, höjd ca 8cm

225 kr

Utrop: 50 kr

Skål i glas, höjd ca 13,5cm

200 kr

Utrop: 50 kr

FIGURIN, porslin, Rosenthal Selb, sign Gustav Oppel. 1930-tal. Dansande kvinna på rund stjärnbeströdd sockel, höjd ca 18,7cm

Figurin i metall & sten, (skador), höjd ca 50cm

Figurin, i porslin, "papegoja", Dresden, höjd ca 14cm

Tavla akvarell Wilhelm Von Gegerfelt "torghandel Venedig" 59x31 cm (d)

Utrop: 4 000 kr

Servis Maria Björnbär (Rosentahl), 9 tallrikar, 7 djupa, 4 assietter, 2 uppläggningsfat. 1 såsterin, 2 små assietter (27 delar)

1 200 kr

Utrop: 1 500 kr

Kandelaber , Nachtmann bleikristall, Germany, höjd ca 28cm

400 kr

Utrop: 50 kr

Sockertång i silver, längd ca 8,5cm. Vikt 16,8g

50 kr

Utrop: 50 kr

Sked i silver, längd ca 12cm. Vikt 14,1g

100 kr

Utrop: 50 kr

3 Ringar (varav 2 med stenar & 1 med gravyr), bucklor, i silver. Vikt 10,4g

125 kr

Utrop: 50 kr

11 Koppar med fat, Gustavsberg (olika nyanser & motiv)

Utrop: 1 200 kr

Tavla, Pablo Picasso 1881-1973, "Picasso Theatre", etsning 1967, signerad med blyerts, 16,8x22,7cm, bladstorlek 24,5x28cm (BFK Rives) Litteratur : Bloch 1256

9 500 kr

Utrop: 11 500 kr

Tavla Erik Olsson-20 "Gotlandsmålare och motiv från Gotland" ca 37x23,5cm, 1 teckning Erik Olsson "Chapmans ritning av segel" (d)

425 kr

Utrop: 50 kr

Tavla, akvarell, Sign U. Hydman Vallien , ca 31x46cm (d)

4 800 kr

Utrop: 4 000 kr