Avslutad | Klassiska – Lördag 28 februari 2009
ENSTENSRING, 18K guld med briljant 0,04 ct, TW(G)/VVS, vikt 1,8 g, stl 16,75 mm.
KRYDDKAR, 4st, silver, med 2 tillhörande kryddskedar, originaletui, Birmingham, England 1909-1910.
ALLIANSRING, 18K vitguld, 12 åttkantslipade diamanter ca 0,12 ctv, ca W(H)/VS-SI, stl 17 mm, vikt 3,5 g.
Smycken Safirring
SAFIRRING, 18K vitguld med 12 briljanter 0,73 ctv W(H)/P2 samt safir 2.30 ct, vikt 4,6 g, stl17,75 mm.
PÄRLCOLLIER, odlade pärlor, ca 6,5 mm, längd 60 cm, lås i guld, 3 diamanter, 1 skadad.
HÄNGE, 18K guld, fasetterad ametist, orientaliska pärlor, omgjort till hänge från brosch.
ARMBAND, förgyllt silver, orientaliska pärlor, turkoser, emaljskador, Ungern 1930-tal.