Avslutad | Klassiska – Lördag 28 februari 2009
ARMBAND, 18K guld/vitguld, 36 diamanter, syntetiska safirer, fransk manuell klocka, längd 16,5 cm, vikt 64,5 g.
RING, 18K vitguld, tahitipärla 9,9 mm, briljanter 0,75 ctv, ca W(H)/SI, stl 17 mm, vikt 7,1 g.
BÄGARE, silver, invändig förgyllning, höjd 7,3 cm, diameter 6,4 cm, vikt 31,7 g, Göteborg 1775.
ARMBAND, 18K guld/vitguld med 16 briljanter ca 0,48 ctv TW(G)/VS-SI, vikt 15,7 g, längd 17,7 cm
Smycken Nål
NÅL, 18K guld, hästsko, orientaliska pärlor, vikt 2,2 g, stopp ej guld, Stockholm tidigt 1900-tal.
Smycken Rubinring
RUBINRING, 18K guld, caboschonslipad rubin 3,09 ct, sprickor, rubiner 0,77 ctv, briljanter 0,72 ctv, vikt 9,9 g stl 17 mm.
COLLIER, med gröna färgade kvartskulor , 14 mm diameter, längd 51 cm, lås förgylld vitmetall.
PÄRLCOLLIER, 2-radigt, doserat, 3,5 - 7,6 mm, längd 43 cm, silverlås med strass.
ARMBAND, 18K guld, x-länk, cabochonslipade turmaliner, ametist, längd 18,2 cm, vikt 23,4 g, Stockholm 1960.
RING, 18K vitguld, 23 åttkantslipade diamanter ca 0,18 ctv, ca H(W)/VS-SI, stl 15 mm, vikt 3,1 g.
MATSILVER, 36 delar, silver/rostfritt, modell SNÄCK; 12 matknivar, 12 matgafflar, 12 matskedar, Uppsala 1947.