Avslutad | Klassiska – Lördag 28 februari 2009
Klubbad för
RING, 18K guld/silver, rosenslipade diamanter 0,13 ctv, vikt 3,7 g, stl 15,75 mm, antik.
SMYCKESET, 18K guld, ring, örhängen, hänge, 4 rubiner ca 4 ctv, 15 briljanter ca 0,15 ctv, ca TCr(I)/SI, stl 17,5 mm, stift, total vikt 5,1 g.
RING, 14K vitguld, safir ca 0,70 ct, 2 briljanter ca 0,12 ctv, ca TW(G)/ VS, stl 17,75 mm, vikt 7,0 g, gravyr.
BROSCH, silver, mikromosaik, motiv av sittande hund, stämplad JOHAN OLOF ZETTERSTRÖM, Göteborg, troligen 1874.
MATSILVER, 2 raguskedar, sterlingsilver, London, England 1800-tal, en med monogram i form av ett lejon, total vikt 373,3 g, längd 30,5 cm.