Avslutad | Lilla Klockor – Torsdag 5 mars 2009
FICKUR, 44 mm, Boett nr. 956, silver, ankargång, nyckeldragare, skadad urtavla, ca 1890.
OMEGA, fickur, 49,5 mm, Serie nr. 6398314, Boett nr. 7227826, silver, ankargång, skadad urtavla, bygel ej original, ca 1925.
AUDEMARS FRERES, Genève, fickur, 47 mm, Serie nr. 194815, Boett nr. 284629, "gun metal", ankargång, skadad urtavla, skadat glas, ca 1910, kedja gulmetall.
ANTI-MAGNETIQUE, fickur, 76 mm, Boett nr. 415906, silver, ankargång, skadad urtavla, defekt, bucklor, motiv (riksvapen), ca 1910.
J. CALAME ROBERT, mormorsur, 34,5 mm, Boett nr. 51629, 18K guld, ankargång, innerboett 18K guld, ca 1915.
Klocktillbehör Jaeger-LeCoultre
SKÄRP. Jaeger-LeCoultre, mellanbrunt läderskärp med vitmetallspänne, ca 114 cm.
Klocktillbehör Corum
SKÄRP, Corum, Admirals Cup, blått läder med spänne i gulmetall (repor), ca 102 cm.
TISSOT, Antimagnetique, Boett nr. 1101394, herrur, 30,5 mm, stål, manuell, plexiglas liten sekundvisare, skadad urtavla, gravyr, ca 1950.
GOLDSMITH STERN & Co. herrur, doublé, manuell, plexiglas, liten sekundvisare, skadad urtavla, läderband, ca 1940.
Klockor Waltham
WALTHAM, Cal Appleton Tracy & Co. fickur, 60 mm, Serie nr. 10549549, Boett nr. 76293, silver, skadad urtavla, monogram, ca 1902.
Klocktillbehör Verktyg
ELMA JUNIOR Rengöringsmaskin för ambandsur / fickur, glasbehållare / korgar, drivs med elkabel, ingen funktionsgaranti, skickas ej.
CERTINA, herrur, Ref nr. 115.1186.41A, stål, quartz, mineralglas, datum, läderband, ca 1995.
Klockor Bordsur
C. A. WEISSE, Dresden, Schlossgasse, No 340, skadad, defekt, delar saknas, ca 1830, skickas ej.
Klockor Väggur
VÄGGUR, lodur, metall / trä / pinndrivar, skadad, defekt, delar kan saknas, fodral, lod, pendlar, 1700-tal, skickas ej.