Avslutad | Lilla Klockor – Torsdag 5 mars 2009
FICKUR, 50 mm, savonett, gulmetall, cylinderur, glas + visare saknas, defekt, ca 1890.
SEIKO, damur, Ref nr. 2118-0390, Serie nr. 160730, stål, manuell, plexiglas, skadad urtavla, läderband, ca 1970.
AVIA, herrur, Boett nr. 10057, gulmetall, manuell, plexiglas, läderband, ca 1962.
Klockor DKNY
DKNY, damur, Ref nr. NY 1111, Serie nr. 340209, stål, quartz, mineralglas, integrerad originallänk, ca 2006, box.
OMEGA, fickur, 49,5 mm, Cal 40,6 L, Serie nr. 6408780, Boett nr. 7271310, silver, ankargång, defekt, ca 1926.
OMEGA, fickur, 51,5 mm, Cal 19LB, Serie nr. 6325465, Boett nr. 7051411, silver, ankargång, defekt, bucklor, ca 1925.
Klockor Swatch
SWATCH, Irony, medium, Tonality, Ref nr. YLS 109, bicolour, quartz, plexiglas, integrerad originallänk, ca 1997.
OMEGA, Genève, Cal 1012, Serie nr. 37658943, Ref nr. MD 166.0163, Boett nr. 166.0163, herrur, doublé (20 micron), automatisk, plexiglas, datum, skadad urtavla, skadad boett, läderband, originalspänne, ca 1973.
CERTINA, herrur, 33,5 mm, Cal K.F 320, Boett nr. 1357744, Ref nr. 8721.1, stål, manuell, plexiglas, liten sekundvisare, skadad urtavla, ca 1953, metallänk ej original.
Klockor Revue Thommen
REVUE-SPORT, damur, stål, manuell, plexiglas, liten sekundvisare, skadad urtavla, ca 1955, metallänk ej original.
Klockor Chopard
L.U.C. Bikupan, fickur, 50,5 mm, Boett nr. 73783, silver, ankargång, riksvapnet graverat i innerlocket, urtavla ej signerad, buklor, ca 1900.
OMEGA, fickur, 52,5 mm, Boett nr. 4112849, silver, ankargång, skadad urtavla, defekt, motiv, bucklor, ca 1910.
MORMORSUR, 33 mm, Boett nr. 79211, 14K guld, cylindergång, monogram, ca 1885, kedja i gulmetall.