Avslutad | Moderna – Lördag 17 januari 2009
RING, 18K guld med 6 briljanter ca 0,15 ctv ca TCa(K-L)/VS, 1 sten nagg, stl 18,25 mm +, vikt 12 g.
BRILJANT, 0,78 ct, Wesselton (H)/SI2, IGI Diamond Report F4H90626, Antwerp, förseglad.
RING, 18K guld rodierat, 121 briljanter ca 1,82 ctv, ca TW(G)/VS-SI, sten skadad, vikt 15,5 g, stl 17,25 mm.
ÖRHÄNGEN, 18K vitguld, 16 rosenslipade diamanter, 156 briljanter ca 1,81 ctv, ca TW-W(G-H)/VS, vikt 11,2 g, "huggies".
RING, 18Kguld rodierat, 120 briljanter ca 0,96 ctv, ca TCr(I)/SI-P, stl 17,5 mm, vikt 9,1 g.
HÄNGE, 18K vitguld, 19 rosenslipade diamanter, 78 briljanter ca 1,42 ctv, ca TW(G)/VS, vikt 4,4 g.
ENSTENSRING, 18K vitguld, briljant ca 0,47 ct, ca W(H)/SI2, stl 17 mm, vikt 2 g.
ALLIANSRING, 18K vitguld, 13 briljantslipade diamanter 0,13 ctv, TW(G)/VVS, stl 16,5 mm, vikt 11,7 g.
HÄNGE, 18K vitguld, safirer i tre färger, 12 briljanter tot ca 0,16 ct ca W(H)/SI, sten skadad, vikt 2,3 g.
DIAMANTER, 8,80 ct totalt, de flesta trasiga eller skadade, flertalet stenar av låg kvalitet, briljant- och bagettslipning.
ALLIANSRING, 18K guld, 7 briljanter 0,76 ct TW(G)/VVS, vikt 6,6 g, stl 16,75 mm.