Avslutad | Moderna – Lördag 17 januari 2009
RING, sterlingsilver med rosa topas och ametist, storlek 17,25 mm, "Clea" PIERRE d ARGENT, Madagaskar
RING, sterlingsilver med blå kalcedon, storlek 16,5 mm, "Olympe", PIERRE d ARGENT, Madagaskar.
RING, sterlingsilver med lavender kalcedon, storlek 17,75 mm, "Daphne", PIERRE d ARGENT, Madagaskar
ÖRHÄNGEN, 18K vitguld, 2 briljanter ca 0,10 ctv, ca TW(G)/VS, stift, vikt 3,2 g, etui, REY URBAN
PÄRM till anteckningsblock, silver, vikt 445 g, monogram ESG, 22,2 x 12 cm, repor på undersidan, WIWEN NILSSON 1957.
ARMBAND, sterlingsilver, kungsblå och prinsblå emalj, Norge, smärre emaljskador, säkerhetskedja.
COLLIER, sterling silver, kläpp med bergkristall med rutilnålar, TORUN för GEORG JENSEN, ref nr 128 (kläpp) och ref nr167 (collier), vikt totalt 53 g, etui.
KEDJOR/HÄNGEN, 2st, 1 tenn, handgjord JÖRGEN JENSEN, Danmark, 1 tenn, pärlemor, Norge.
ALLIANSRING, 18K vitguld, 9 briljanter ca 0,54 ctv, ca TW(G)/VVS-VS, 1 rubin ca 0,07 ct, stl 16 mm, vikt 4,4 g.
RING, 18K vitguld, bredd 5,6 mm, rubin ca 0,10 ct, stl 18 mm, vikt 10,9 g, matt finish.
RING, 18K guld, briljant 0,02 ct fattad i hjärtform, stl 17,25 mm, vikt 10,5 g, design CHARLOTTE LYNGGAARD "Love".
Visa varaSmycken Ring
RING, 18K guld, 3-färgat, 46 briljanter ca 0,90 ctv, ca W(H)/VS-SI, en sten skadad, stl 18,5 mm, vikt 28,8 g.