Avslutad | Nyårs – Lördag 3 januari 2009
ENSTENSRING, 18K vitguld, briljant ca 0,19 ct, ca TW/VVS, Diamond Control Certificate nr 10722, Antwerp, stl 16 mm, vikt 2,3 g.
HÄNGE, 18K vitguld, odlad oval sötvattenspärla ca 11 mm, briljant ca 0,05 ct ca W/VS, vikt 2,7 g
BÄGARE, silver, invändigt förgylld, vidgande på räfflad fotring, höjd 14 cm, diameter 12,5 cm, Markströms Uppsala 1936.
ENSTENSRING, 18K vitguld, briljantslipad diamant ca 2,10 ct, ca H(W)/VS2-SI1, hovjuvelerare Carlman 1975, vikt 4,2 g.
SKÅL, silver, genombrutet brätte, utländska stämplar, längd 19,5 cm, höjd 4,2 cm, 1900-tal.
2 ST COASTERS, silver, bakelitbotten, diameter 12,3 cm, höjd 1,7 cm, GAB Stockholm 1966.
MANSCHETTKNAPPAR, 14K guld, vildmark-stil, rektangulär ca 21×14 mm, vikt 16,1 g
RING, 18K guld, lejon, rubin, 2 briljanter ca 0,05 ctv ca W/VS-SI, stl 19,5 mm, vikt 8,7 g