Avslutad | Nyårs – Lördag 3 januari 2009
Smycken Lås
LÅS, 18K vitguld, smaragder (har sprickor) ca 0,60 ctv, 6 briljanter ca 0,18 ctv ca W/P, 3 rader, vikt 4,6 g
RING, 18K guld, 18 briljanter ca 0,45 ctv, ca J-K(Cr-TCa)/VS-SI, 1 diamant skadad, stl 18,25 mm, vikt 7,3 g.
RING, 18K vitguld, 2 större och 8 mindre briljanter ca 0,30 ctv, ca TW/ VVS-VS, Engelbert 1988, stl 17 mm, vikt 2,6 g.
DRYCKESBÄGARE, silver 813, stämplad Österrike- Ungern, svensk import- och silverstämpel, monogram på hänkeln, vikt 493 g.
RING, 18K guld, odlad pärla ca 8,7 mm, 66 briljanter ca 0,79 ctv ca TW-W/SI-P, nagg, vikt 11 g, stl 16,75 mm.
ENSTENSRING, 18K vitguld, briljant ca 2,07 ct, ca TW(G)/VS1, stl 17,5, vikt 5,7 g.
BRICKA, 18K guld, rektangulär, ca 12×22 mm, utan gravyr, (gravyr kostar ca 200 om man vill ha)