Avslutad | Nyårs – Lördag 3 januari 2009
COLLIER, 7-radigt, smaragder, rubiner, safirer, citriner, längd 46 cm, ÖRHÄNGEN, silver, rubiner, safirer, smaragder.
COLLIER, 5-radigt, vita och blå safirer, lås, silver, lapis lazuli, längd 36 cm, ÖRHÄNGEN, silver, safirer.
RING, 18K guld, ametist, 8 orientaliska halvpärlor, 2 har förlorat delar av ytterskalet, stl 16,5 mm, vikt 3,6 g
ÖRHÄNGEN samt RING, 14K guld med 21 mm mabépärlor, stl 17,75 mm, stift/clips, vikt 39,1 g.
BÄGARE, silver, vidgande på välvd fot med rokokodekor i relief, vikt 380 g, höjd 21 cm, diameter 15 cm, Markströms , Uppsala 1923.
BÄGARE, silver, inv. förgylld, gravyr, höjd 16,6 cm, diameter 13,2 cm, PG Strömberg Linköping 1814. Lagning på brättet.
Silver Vas
VAS, silver, på välvd fotring, liv och fot med åtta lodräta reliefåsar, H 11,8 cm, D 8,8 cm, GF Hallengren Malmö 1925.
KAFFEKANNA, silver, empire, graverade grekiska scenerier, hänkel med kvinnofigur, vikt 550 g, höjd 26 cm, GAB Stockholm 1881.