Avslutad | Klassiska – Lördag 26 juli 2008
ENSTENSRING, 18K guld, mediumslipad diamant ca 0,20 ct, ca W/SI, stl 17 mm, vikt 1,5 g.
SKÅL, silver, hänklar, invändig förgyllning, höjd 8,4 cm, längd 13,8 cm, finska kontrollstämplar.
MJÖLK/GRÄDDKANNA, silver, inv. förgylld, H 9 cm L 11,7 cm, monogram, finska kontrollstämplar.
SOCKERTÅNG, 2 st uppläggningsgafflar förgyllt silver med emalj, David Andersen, Norge, emaljskada.
ENSTENSRING, platina, briljant ca 0,25 ct, ca TW(G)/VVS, stl 16,5 mm, vikt 2,5g, tunna klor, en dålig.
MATSILVER, 8 bordsskedar, total vikt ca 270 g, monogram "FH", Finland 1950-tal, etui.
10 KAFFESKEDAR, 1 KAKSPADE, 2 UPP- LÄGGNINGSGAFFLAR, silver, monogram FK, ett etui, Finland.