Avslutad | Klassiska – Lördag 26 juli 2008
RING, 14K guld, 3 gammalslipade diamanter ca 0,58 ctv, ca W-TCr(H-I)/ SI,mittstenen P, stl 17,75 mm, vikt 8,2 g.
SYSKONRING, 18K vitguld, 2 briljanter ca 0,54 ctv, ca TW(G)/SI1, stl 18,5 mm, vikt 2,7 g.
ALLIANSRING, 18K vitguld, 15 briljanter 0,15 ctv, ca TW/VVS, SLÄT RING, 18K vitguld, stl 16,5 mm, total vikt 14,7 g.
COLLIER, 18K guld, pansarlänk med mittparti innehållande 59 briljanter ca 1,80 ctv, ca TW-W(G-H)/VS-SI, 0,78 ctv ( 6x0,13 ) TW(G)/VS och 53 (0,006-0,02) briljanter ca TW-W(G-H)/VS-SI, längd 51,5 cm, vikt 23,4 g, etui.
KEDJA/HÄNGE, 14K vitguld, briljant ca 0,02 ct, ca TCr/SI, kedjans längd 42,3 cm.
ALLIANSRING, 18K guld, 14 briljanter ca 0,34 ctv, ca TW(G)/VS-SI, stl 16,75 mm, vikt 5,3 g.
HÄNGE, 14K guld, mediumslipad diamant ca 0,65 ct, ca TCa/P, 25 rosenslipade diamanter, 8 åttkantslipade diamanter, flera trasiga, vikt 5,2 g.
RING, 18K guld, smaragdslipad smaragd ca 2,08 ct, baguetteslipade diamanter ca 1,35 ctv, ca TW-W/VS-SI, stl 17 mm, vikt 6,9 g.
SKÅL, silver, 3 kulfötter, H 6,5 cm, D 22,5 cm, vikt 310,7 g, gravyr, bucklor, finska kontrollstämplar.