Avslutad | Klassiska – Lördag 26 juli 2008
ÖRHÄNGEN, 18K guld, 14 briljanter ca 0,30 ctv, ca TW/ VS-SI, vikt 0,9 g, ej snurrebussar.
ENSTENSRING, 18K vitguld, briljant ca 0,52 ct, ca TW (F-G), mycket litet nagg på rondisten, i övrigt mycket mycket små inneslutningar, stl 18,75+ mm, (några klor tunna).
ENSTENSRING, 18K vitguld, briljant ca 0,19 ct, ca TW/P, stl 16,75 mm, vikt 4,6 g.
BÄGARE, silver, invändigt förgylld, graverad dekor, höjd 21,5 cm, vikt 406,9 g, gravyr, Kilian Kelson, Stockholm 1746-1771, liten buckla på foten.
BÄGARE, silver, invändigt förgylld, graverad dekor, höjd 20 cm, vikt 467 g, Stockholm 1797, gravyr.
ÖRHÄNGEN, 18K guld, 18 briljanter ca 1,16 ctv (16 x 0,06 ct ca TW/VVS-VS och 2 x 0,10 ct ca Cr-TCa/SI-P1), vikt 4,4 g.
HÄNGE, 18K guld, ljusblå safir ca 1,01 ct, briljant ca 0,07 ct, ca TW/SI, vikt 0,08 g.
COLLIER, 18K guld, 17 briljanter ca 0,65 ctv, ca Ca/P, längd 39 cm, vikt 9,2 g, 3 stenar skadade.
ÖRHÄNGEN, 18K guld, odlade pärlor ca 8,6 g, Stockholm 1939, vikt 3,8 g, originalask.
RING, 18K guld, 6 briljanter ca 0,05 ctv, ca TW/VS, + 3 rubiner, stl 16 mm, vikt 2,9 g, gravyr.
RING, 18K vitguld, 10 safirer i olika färger, 5,22 ctv, 2 briljanter 0,14 ctv, 28 briljanter 0,57 ctv, ca TW/VS-SI, stl 16,5 mm, vikt 8,1 g.
KEDJA/HÄNGE, 18K guld, sötvattenspärla ca 11,5 mm, 15 briljanter ca 0,38 ctv, ca TW/VS-SI, längd 44,5 cm, vikt 8,3 g.
ÖRHÄNGEN, 18K guld, 2 sötvattenspärlor ca 10,5 mm, 28 briljanter ca 0,46 ctv, ca TW/SI, stift, vikt 9,9 g.
HELALLIANSRING, 14K vitguld, 32 åttkantslipade diamanter ca 0,32 ctv, ca W/VS, 2 skadade, stl 16,75 mm, vikt 3,5 g.
SMYCKESET, 18K vitguld, 5 delar: Hänge/kedja, 11 safirer ca 0,77 ctv + 69 brilj ca 0,65 ctv, ca TW-W/VS-SI2, 2 ringar m 43 brilj ca 0,70 ctv och 70 brilj ca 0,70 ctv respektive, och 2 par örh m 22 dia ca 0,50 ctv och 14 brilj ca 0,18 ctv resp.