Avslutad | Klassiska – Lördag 24 maj 2008
RING, 18K guld, mabépärla, 32 briljanter ca 0,60 ctv ca TW(G)/VS, stl 16,75 mm, vikt 7,3 g.
ÖRHÄNGEN, 18K guld, åttkantslipade diamanter ca 0,55 ctv, vikt 5,4 g, stift, bucklor.
SET, 18K vitguld, safirer och diamanter 0,20 ctv ring, storlek 16,5 mm , örhängen, stift, och hänge, vikt 9,9 g
ALLIANSRING, 18K guld, 4 briljanter ca 0,46 ctv ca G(TW)/VS2, 3 blå safirer (skador), stl 16 mm, vikt 3,5 g, gravyr, WA BOLIN 1988.
RING, 18K guld/vitguld, smaragd, 8 briljanter ca 0,40 ctv ca H-J(W-Cr)/VS, stl 15,5 mm , vikt 3,5 g.
RING, 14K vitguld med 3 briljanter ca 0,50 ctv L-M(TCape-Cape)/P( 0,30 + 0,10 + 0,10 ct ) vikt 3,4 g, stl 15,5 mm.
ARMBAND, 14K guld med 161 st briljanter ca 3,22 ctv, ca J-N(Cr-LBR)/P 2-3, vikt 12,5 g, längd 17,8 cm.
KEDJA/HÄNGE, 18K guld, ovalslipad akvamarin ca 10 ct, ormlänkskedja 40 cm, vikt 17,0 g totalt.
RING, 18K vitguld, 2 akvamariner, 27 briljanter ca 0,.27 ctv, ca G-H(TW- W)/VS, stl 16,5 mm, vikt 5,6 g.