Avslutad | Klassiska – Lördag 24 maj 2008
RING samt ÖRHÄNGEN, 18K vitguld, 35 briljanter ca 0,47 ctv, ca H(W)/SI-P, stl 17 mm, vikt 4,4 g.
PÄRLCOLLIER, odlade pärlor ca 8-8,5 mm diameter, crèmefärgade, lås förgyllt silver, längd 56 cm.
ENSTENSRING, 18K platina, briljant ca 0,85 ct, ca F(TW)/SI2, stl 17,5 mm, vikt 3,5 g.
COLLIER, 18K vitguld, 369 st briljanter ca 20,75 ctv ca I(TCR)-K(TCA)/VS, vikt 49 g, längd 43 cm.
KEDJA/HÄNGE, 18K guld, fyrklöver, svart onyx, orientalisk pärla, vikt 17 g, längd 43 cm, utländska stämplar.
PÄRLCOLLIER, odlade sötvattenspärlor, färgade, 8,50-9,25 mm diameter, lås,gulmetall.
ARMBAND, 18K vitguld, 339 briljanter ca 16,09 ctv ca H-J(W-CR)/VS-SI, vikt 50,8 g, längd 18 cm.
ENSTENSRING, 14K guld med briljant 0,20 ct, ca G(TW)/VS litet nagg, storlek 17 mm.
ALLIANSRING, 14K guld med 7 st briljanter ca 0,70 ctv H(W)/SI-P, storlek 17,75 mm