521 - 540 av 641
1...262728...33 Gå till

Avslutad | Klassiska – Lördag 24 maj 2008

Klubbad för

ENSTENSRING, 18K vitguld, briljant ca 0,10 ct, vikt 1,7 g, stl 15,5 mm.

Utrop: 550 kr

ENSTENSRING, 18K vitguld, briljant ca 0,07 ct, vikt 2,8 g, stl 16,25 mm.

Utrop: 800 kr

ALLIANSRING, 18K vitguld, 7 åttkantslipade diamanter ca 0,14 ctv, vikt 2,3 g, stl 15,25 mm, en diamant med nagg.

Utrop: 700 kr

RING, 18K guld, färgstenar, 42 briljanter ca 0,85 ctv ca H(W)/VS, stl 16,5 mm, vikt 7,5 g

Utrop: 8 500 kr

RING, 18K vitguld, rosa safir, 16 åttkantslipade diamanter ca 0,08 ctv, stl 16,25 mm, vikt 4,1 g

1 700 kr

Utrop: 2 000 kr

RING, 18K vitguld, rosa safir, 34 briljanter tot ca 0,22 ct ca H(W)/SI, stl 16,5 mm, vikt 5,2 g

2 300 kr

Utrop: 2 600 kr

HÄNGE, 18K vitguld, 20 briljanter 0,13 ctv, odlad tahitipärla ca 14,3 mm, vikt 5,3 g.

3 300 kr

Utrop: 3 800 kr

PÄRLCOLLIER, odlade southsea- och tahitipärlor ca 10,5-14,5 mm diameter, lås i 14K guld, längd 45 cm.

6 500 kr

Utrop: 7 500 kr

RING, 18K vitguld, 4 prinsesslipade diamanter och 10 briljanter tot ca 0,60 ct ca G-H(TW-W)/VS, stl 16,5 mm, vikt 3,4 g

Utrop: 6 200 kr

PÄRLCOLLIER, south seapärlor, ca 13 x 16 mm diameter, lås,18K vitguld, vikt 7 g, med safir 0,35 ct, längd 44 cm.

Utrop: 12 600 kr

ÖRHÄNGEN, 18K vitguld med droppformade sötvattenspärlor och briljanter 0,62 ctv, vikt 10,4 g, längd 3,5 cm, stift.

Utrop: 6 300 kr

ALLIANSRING, 18K guld, 6 baguetteslipade diamanter ca 0,28 ctv ca F-G(TW)/VS, 6 carréslipade blå safirer (nagg), stl 17,5 mm, vikt 3,3 g, gravyr.

Utrop: 1 800 kr

KAFFEKANNA, silver, 1851, vikt 648 g.

Utrop: 3 300 kr

SKÅL, silver, jugend, höjd 16 cm, diameter 11,1 cm, invändigt förgylld, dekor med tallkottar och barr, CG HALLBERG 1915.

Utrop: 2 700 kr

Silver Vas

VAS, silver, på fot med relief dekor, vikt 200 g, höjd 11 cm, diameter 6,7 cm, G DAHLGREN, Malmö 1940.

Utrop: 1 800 kr

BARNMUGG, silver, konande med hänkel, graverad dekor, höjd 6,8 cm, små skador, Birmingham 1916.

600 kr

Utrop: 700 kr

SKÅL, silver, veckat brätte, fot med pärlbård, invändigt förgylld, diameter 20, höjd 10,5 cm, CG HALLBERG 1948.

2 000 kr

Utrop: 2 300 kr

SOCKERSKRIN, silver, rokokodekor i relief, vikt 400 g, längd 15,5 cm, höjd 7 cm, JL HULTMAN, Stockholm 1949.

Utrop: 2 800 kr

SOCKERSKÅL, silver, empire, lock med papegojknopp, vikt 620 g, höjd 23 cm, AI BJÖRKMAN, Stockholm 1828.

Utrop: 7 500 kr

KLÄDBORSTE, skaft och överdel i silver, graverad dekor, längd 21,5 cm, CG HALLBERG, Stockholm 1898.

600 kr

Utrop: 700 kr