Avslutad | Klassiska – Lördag 24 maj 2008
ALLIANSRING, 18K vitguld, 7 åttkantslipade diamanter ca 0,14 ctv, vikt 2,3 g, stl 15,25 mm, en diamant med nagg.
RING, 18K guld, färgstenar, 42 briljanter ca 0,85 ctv ca H(W)/VS, stl 16,5 mm, vikt 7,5 g
RING, 18K vitguld, rosa safir, 16 åttkantslipade diamanter ca 0,08 ctv, stl 16,25 mm, vikt 4,1 g
RING, 18K vitguld, rosa safir, 34 briljanter tot ca 0,22 ct ca H(W)/SI, stl 16,5 mm, vikt 5,2 g
PÄRLCOLLIER, odlade southsea- och tahitipärlor ca 10,5-14,5 mm diameter, lås i 14K guld, längd 45 cm.
RING, 18K vitguld, 4 prinsesslipade diamanter och 10 briljanter tot ca 0,60 ct ca G-H(TW-W)/VS, stl 16,5 mm, vikt 3,4 g
PÄRLCOLLIER, south seapärlor, ca 13 x 16 mm diameter, lås,18K vitguld, vikt 7 g, med safir 0,35 ct, längd 44 cm.
ÖRHÄNGEN, 18K vitguld med droppformade sötvattenspärlor och briljanter 0,62 ctv, vikt 10,4 g, längd 3,5 cm, stift.
ALLIANSRING, 18K guld, 6 baguetteslipade diamanter ca 0,28 ctv ca F-G(TW)/VS, 6 carréslipade blå safirer (nagg), stl 17,5 mm, vikt 3,3 g, gravyr.
SKÅL, silver, jugend, höjd 16 cm, diameter 11,1 cm, invändigt förgylld, dekor med tallkottar och barr, CG HALLBERG 1915.
Silver Vas
VAS, silver, på fot med relief dekor, vikt 200 g, höjd 11 cm, diameter 6,7 cm, G DAHLGREN, Malmö 1940.
BARNMUGG, silver, konande med hänkel, graverad dekor, höjd 6,8 cm, små skador, Birmingham 1916.
SKÅL, silver, veckat brätte, fot med pärlbård, invändigt förgylld, diameter 20, höjd 10,5 cm, CG HALLBERG 1948.
SOCKERSKRIN, silver, rokokodekor i relief, vikt 400 g, längd 15,5 cm, höjd 7 cm, JL HULTMAN, Stockholm 1949.
SOCKERSKÅL, silver, empire, lock med papegojknopp, vikt 620 g, höjd 23 cm, AI BJÖRKMAN, Stockholm 1828.