81 - 100 av 259
1...456...13 Gå till

Avslutad | Exklusiva – Lördag 11 oktober 2008

Klubbad för

ÄGGKOPP, SKED, silver, förgyllning, höjd 4 cm, jugend, originaletui, Frankrike.

2 200 kr

Utrop: 1 400 kr

MJÖLK/GRÄDDKANNA, silver, invändigt förgylld, höjd 13 cm, vikt 211 g, GUSTAF MÖLLENBORG 1845.

1 800 kr

Utrop: 2 000 kr

LJUSSTAKAR, par, silver, rokokostil, höjd 28 cm, 1800-tal.

ARMBAND, sterlingsilver, längd 17,5cm, vikt 24,3 cm, gravyr, WIWEN NILSSON 1961. (d)

2 500 kr

Utrop: 2 600 kr

RING, 18K guld, citrin, rosenslipade diamanter, vikt 12,3 g, stl 17,25 mm, Malmö 1949.

2 800 kr

Utrop: 2 300 kr

ARMBAND, 18K vitguld, 15 briljanter 0,29 ctv ca TW(G)/VVS, vikt 23,7 g, längd 17,5 cm, "Happy diamonds", CHOPARD, ref 85/3527-20 serienr 2679160, cert, box.

Utrop: 18 000 kr

KEDJA/HÄNGE, 18K vitguld, 34 briljanter 0,55 ctv ca TW(G)/VVS, 10 safirer 0,12 ctv, kedja 18K vitguld, längd 42,5 cm, total vikt 14 g, "Happy diamonds" CHOPARD, sjöstjärna, ref 79/4925/402-20, serienr 2308692, cert, box.

Utrop: 26 400 kr

COLLIER, 18K guld, hjärta, briljanter ca 0,80 ctv ca TW(G)/VS, vikt 6,2 g.

Utrop: 9 000 kr

BROSCH, 18K guld/platina, smaragd, 16 små gröna stenar, 62 diamanter ca 2,20 ctv, ca TW-TCr(G-I)/VS-P, stenar med små skador, vikt 7,5 g.

12 500 kr

Utrop: 14 400 kr

HÄNGE, 14K/silver, målad, emalj, rosenstenar, orientaliska pärlor, hårgömma, 6,8 x 2,8 cm, antik, emaljskada.

10 000 kr

Utrop: 12 000 kr

KEDJA/HÄNGE, platina/18K guld, orientaliska pärlor och diamanter, 5,1 g, längd 47,5 cm, 1920-tal.

7 200 kr

Utrop: 7 000 kr

KEDJA/HÄNGE, 9K guld, syntetiska rubiner, diamanter, vikt 4,9 g, längd 44 cm, 1920-tal.

Utrop: 3 500 kr

COLLIER, 18K guld, hjärtslipad rubin ca 1,67 ct, 95 briljantslipade diamanter ca 3,90 ctv ca TW(G)/VS, vikt 80,5 g, Italien.

32 000 kr

Utrop: 36 800 kr

BROSCH, 18K guld, filigran, hårarbete, porslin och bergkristall, 3,1 x 2,3 cm, vikt 8,1 g, lagningar, ABRAHAM NORLIN ( 1796-1818 ) , Malmö.

2 500 kr

Utrop: 2 800 kr

COLLIER, 18K guld, agat, kvarts och diamanter, tråd, sliten, skada, längd 49 cm, ca 1920-tal, franska stämplar, originaletui.

3 000 kr

Utrop: 3 500 kr

RING, 18K guld, biwapärla, barock, 8 briljanter ca TW(G)/VS, stl 17,25 mm, vikt 13,7 g, HÅKAN LINDAHL, Uppsala 1990.

Utrop: 10 800 kr

ENSTENSRING, 18K guld, briljantslipad diamant 1,01 ct TW(G)/VVS enligt gravyr, stl 16 75 mm+, vikt 4 g.

Utrop: 78 000 kr

RING, 18K guld, 3 mediumslipade diamanter ca 0,33 ctv, ca TW(F)/VS, vikt 8,1 g, ,stl 17,5+ mm .Stockholm 1948.

3 000 kr

Utrop: 2 800 kr

BROSCH, 18K guld/silver, rosenstenar.

Utrop: 4 000 kr

BROSCH, silver, slipad pyrit, gröna stenar, i form av en groda.

600 kr

Utrop: 575 kr