Avslutad | Exklusiva – Lördag 11 oktober 2008
PANTERRING, 18K rodierat vitguld, safir 4,29 ct, ca 250 briljanter 3,56 ctv, ca TW(G)/VS, 2 safirögon, stl 17 mm, vikt 15,6 g.
HÄNGE, 18K guld och silver, emaljägg, blått, 24 briljanter ca 0,31 ctv, ca TW(G)/VS, W.A.BOLIN, rysk stämpel, St. Petersburg, träetui, original.
SKÅL, silver, art nouveau-stil, mått 20 x 35,5 cm, höjd 14,5 cm, vikt 1692 g. design GEORG JENSEN 1927. Nr 501.
KEDJA/HÄNGE, platina/18K vitguld, briljant ca 1,14 ct, ca TW(G)/P 1, längd 43 cm. Kedjan 18K vitguld/platina.
COLLIER, 18K vitguld, 9 större briljanter 13,66 ctv, TW-W(G-H)/VS2-SI1, 101 mindre briljanter 5,25 ctv, ca River-TW(E-F)/VVS-VS, längd 41 cm, vikt 45,4 gram, GIA cert finns till alla större diamanter.
RING, 18K vitguld/guld, kuddslipad diamant ca 0,45 ct, guldbrun/SI, 6 briljanter ca 0,39 ctv, ca TW(G)/VVS, stl 16,5 mm, vikt 5,7 g, JOVENIA 1999.
KEDJA/HÄNGE, 18K guld, fyrklöver, svart onyx, orientalisk pärla, vikt 17 g, längd 43 cm, utländska stämplar.
Visa varaSmycken Safirring
SAFIRRING, 18Kvitguld, 4 safirer samt 14 briljant- samt 3 carréslipade diamanter ca 1,14 ctv, ca TW(F-G)/VVS-VS, vikt 14,8 g, stl 17 mm.
ARMBAND, 18K guld, emalj och äkta färgstenar samt små äkta pärlor, längd 23 cm, vikt 33,6 g, namn "Vivian" på låset.
PÄRLCOLLIER, 8,2 - 8,7 mm pärlor (46 st), cream - rosé, längd 44 cm, 14K vitguldslås.
Visa varaÖvrigt Övrigt
PARFYMFLASKA, sterling silver med emalj, 5,8 x 2,8 cm, vikt 29,8 g, rysk tidigt 1900-tal.
PÄRLCOLLIER, orientaliska pärlor 2,4 - 6,7 mm, längd 45 cm, lås 18K vitguld, etui, G DAHLGREN & CO, Malmö.
BROSCH, 18K guld, gammalslipad diamant ca 0,15 ct, turkoser, vikt 6,3 g, längd 1,8 cm, antik.
ARMBAND, 18K guld, vikt 35,8 g, bredd 1,9 cm längd 19,3 cm, säkerhetskedja, gravyr på låset, antik, CG HALLBERG, Stockholm 1890, originaletui.
RING, 18K guld, gammalslipade diamanter ca 0,75 ctv, vikt 4,4 g, stl 18,75 mm, CG HALLBERG 1912. Mittstenen med inneslutning som går upp till ytan.