Avslutad | Exklusiva – Lördag 11 oktober 2008
COLLIER, ARMBAND, förgyllt silver med vit emalj, längd 41,5 cm och 18,5 cm, totalvikt 58,2 g, DAVID ANDERSEN, Norge.
RING, 18K vitguld, blå safir ca 2,20 ctv, diamanter ca 0,54 ctv ca TW(G)/VS, stl 16 mm, vikt 7,8 g, Stockholm 1953.
ENSTENSRING, 18K vitguld med briljant 0,92 ct, ca TW(G)/VS 2, stl 18,75 mm, vikt 3,5 g.
COLLIER, sterlingsilver, ring- och stavlänk, stavarnas längd 1 cm, collierlängd 64 cm, 94,2 g, etui. WIWEN NILSSON, Lund 1973. (d).
HÄNGE/BROSCH, förgyllt silver, 2 ametister, orientaliska pärlor, 1 imitationspärla, 2 cabochonslipade röda stenar, 27 x 43 mm, vikt 9,7 g.
ENSTENSRING, 18K vitguld, mediumslipad diamant 2,03 ct enligt gravyr, ca CR(J)/P1, stl 18 mm, vikt 4,3 g.1963.
RING, 18K guld, cabochonslipad ametist ca 6 ct, stl 16,25 mm, vikt 13,1 g, design TUK FISCHER, GEORG JENSEN 1962-70, modell nr 1096, läderpåse.
BROSCH,sterling silver, 6 x 6,5 cm signerad TORUN BÜLOW-HÜBE, GEORG JENSEN, nr 374, etui.
ÖRHÄNGEN, 18K vitguld, 2 flodpärlor ca 10 mm, något off round, 8 mediumslipade diamanter ca 0,70 ctv ca TW(G)/VS-P, vikt 6,5 g, skruv.
BROSCH, 18K guld, 4 åttkantslipade diamanter ca 0,04ctv blå och grön emalj, 52 x 23 mm, vikt 12,9 g, Italien.
COLLIER, 18K guld, 9 rubiner ca 1,79 ctv, 6 blå samt 4 gula safirer ca 1,89 ctv resp 1,18 ctv, 7 smaragder ca 1,34 ctv, briljant ca 0,08 ct, längd 46 cm, vikt 43,1 g.