Avslutad | Klockor – Lördag 5 april 2008
Klockor Bordsur
BORDSUR, 7 x 11 cm, gulmetall, ankargång, alarm, skadad urtavla (sitter löst), ca 1910. Skickas ej.
Klockor Bordsur
SCHATZ, bordsur, 17 x 10 cm, Cal 12 60, gulmetall/ lack (skadad), mekanisk, plastkåpa, ca 1975, Skickas ej.
Klockor Bordsur
SELVA, bordsur, 23 x 26 cm, gulmetall/ trä, mekanisk, hel/ haltimmesslag, kåpa saknas, ca 1960. Skickas ej.
Klockor Bordsur
AKTIEBOLAGET SPARURET, bordsur, 20,5 x 23 cm, trä, mekanisk, alarm (defekt), ca 1910. Skickas ej.
Klockor Junghans
JUNGHANS, bordsur, 13 x 15 cm, vitmetall /gulmetall, mekanisk, alarm (spelverk), ca 1900. Skickas ej.
Klockor Citizen
CITIZEN, Promaster, Divers 200 m, Ref nr. 5811-F80073 TA GN-4-S, Boett nr. 307711, midsize, bicolour, quartz, safirglas (skadat), datum, djupmätare, gummiband, ca 1995.
Klockor Bordsur
THE NORTHER GOLDSMITH Co OWESTRY, bordspendyl, 22 x 27 cm, trä, kvartsslag, westminster, 1940-tal. Skickas ej.
Klockor Bordsur
EGON VON FURSTENBERG, bordsur, vitmetall, 5,8 x 7,5, infälld, klocka, quartz, ca 1990.
Klockor Väggur
WESTERSTRAND, LEVIN, Västerås, pendyl, 33,5 x 60 cm, Cal P135, Serie nr. 020785, förgyllt trä, hel/haltimmesslag, ca 1950, skickas ej.
Klockor Väggur
LODUR, väggur, 31 x 91 mm, trä, sekundvisare, hel / halvtimmesslag, går ej, ca 1920. Skickas ej.
Klockor Junghans
JUNGHANS, bordsur, vit/gul metall, mekanisk 11,5 x 15 cm, alarm, skadad urtavla, ca 1900, skickas ej.
Klockor Bordsur
AB SPARURET, bordsur, 17 x 21,5 cm, trä, mekanis, dag, datum, månad, defekt, ca 1920. Skickas ej.
Klockor Eterna
ETERNA-MATIC, herrur, Cal 1243 UC, Serie nr. 3789620, Boett nr. 3602529, guld på stål, automatisk, plexiglas, datum, skadad urtavla, läderband, ca 1957.