Avslutad | Klassiska – Lördag 29 mars 2008
BROSCH, silver med grön sten, pärla och ljusblå emalj, emaljskada, längd 3,5 cm, jugend.
RING, 18K guld, 36 briljanter ca 0,50 ctv ca G(TW)/VS, 6 rubiner, stl 17 mm, vikt 6,7 g, nagg i sten.
Visa varaAccessoarer Pennor
MONT BLANC, reservoarpenna, modell 3-42G, spets i 14K guld, spretig spets, gravyr, 1950-tal.
KALEVALA, collier och armband, 925 sterlingsilver, 70 cm, "Skatten från Halikko", etui, år 1998. Armband "Halikko pärla", 19,5 cm, går att koppla på colliern.
ENSTENSRING, 18K vitguld, briljant 0,36 ct enl grav, ca H(W)-I(TCr)/VVS, stl 17 mm, vikt 2,8 g.
ALLIANSRING, 18K vitguld, 7 briljanter ca 0,49 ctv, ca H(W)/VS, stl 18 1/4 mm, vikt 9,3 g, gravyr.