Avslutad | Klassiska – Lördag 29 mars 2008
HÄNGE, 18K guld, grön jade i form av en rektangulär platta, 5,5 x 2,8 cm, vikt 13,8 g.
LORDRING i 14K guld (överdelen 18K) med cabochonslipad blå safir och 2 gammalslipade diamanter ca 0,62 ctv, ca Tca-Ca/SI1 och P1, stl 18 3/4, vikt 8,4 g.
PÄRLCOLLIER, odlade pärlor, doserade, 3,25 - 7,5 mm, silverlås, defekt, längd 57 cm.
RING i 18K guld med ametist ( 17,9 x 13,9 x 9,6 mm ) samt 12 briljantslipade diamanter ca 0,72 ct totalt H(W)/VS, vikt 12,8 gram.
Smycken Rubinring
RUBINRING, 18K guld med rubin och 6 briljanter 0,60 ctv ca H(W)/SI, vikt 5 g, stl 16 mm.
COLLIER odlade sötvattenspärlor, 18K guld,diamanter tot ca 0,24ct ca W/VS-SI, lås 14K guld, L= 42 cm.
Visa varaSmycken Alliansring
ALLIANSRING, 23K guld, 10 briljanter tot ca 0,50ct ca H(W)/VS, stl 20 3/4mm, vikt 5,1g.
GRÄDDKANNA, silver, höjd 15 cm, vikt 145 g, svensk från 1888, ingraverade initialer, förgylld invändigt.
ARMBAND, 18K guld/vitguld, syntetisk safir och 2 rosenslipade diamanter (en sten något skadad), Malmö 1928, längd 17,3 cm, vikt 6,1 g.
COLLIER, 18K guld/silver, syntetisk rubin, 14 gammal- och 8 åttkantslipade diamanter ca 0,50 ctv, L=46 cm, V=4,4 g.
Dosor-Etuier Dosor
PUDERDOSA/ HÄNGE i förgyllt sterling silver med blå emalj, spegel inuti, vikt 23,1 g.
Smycken Skjortknappar
SKJORTKNAPPAR i 18K guld med orientaliska halvpärlor, Hallbergs 1907, vikt 2,5g, etui.
Smycken Nål
NÅL, 18K guld, 11 gammalslipade diamanter ca 0,35 ctv, ca W-TCr/P1, svensk kattfotstämpel, vikt 3,5 g.
BROSCH, 18K guld, i form av ett svärd med 7 små orientpärlor, Stockholm 1912, vikt 1,9 g.
Accessoarer Övrigt
CIGARRSNOPPARE 18K guld/stål, i form av en sax, gravyr, vikt 12,9 g, NK i Stockholm 1916.
RING, 18K guld, rubin (spricka) + 6 gammalslipade diamanter ca 0,36 ctv, ca SI-P (ett nagg), 1917, stl 18.