Avslutad | Klassiska – Lördag 29 mars 2008
ENSTENSRING, 18K guld med briljant ca 0,40 ct, ca F-G(TW)/P 1, vikt 2,7 g, stl 16 1/4 mm +.
ALLIANSRING, 18K guld med 7 briljanter ca 0,21 ctv ca H(W)/P 1, en diamant skadad, gravyr, vikt 2 g, stl 16 3/4 mm +.
ENSTENSRING, 18K vitguld med briljant ca 0,52 ct, ca G(TW)/VS, stl 17 1/4 mm, vikt 2,8 g.
RING, platina, blå safir ca 2,90ct (slitna fasetter), 34 åttkantslipade diamanter ca 1,40 ctv (nagg i några), ca G(TW)/VS, stl 14 3/4, vikt 8,3 g, fransk stämpel.
HÄNGE, 18K guld, safir ca 3,60 ct, 20 briljanter ca 0,60 ctv, ca G-H(TW-W)/VS-SI, vikt 6 g.
ALLIANSRING, 23K guld, 3 briljanter ca 0,30 ct, ca G(TW)/VS, 4 tsavoriter, ca 0,50 ct, 8 g, stl. 18 1/4 mm, 1913.
SYSKONRING, platina med 2 gammalslipade diamanter ca 0,32 ctv, ca H(W)/VS, stl 17 1/4 mm, Hallbergs 1934.
RING, 18K vitguld, 24 briljanter samt 27 trapetsslipade diamanter ca 0,79 ctv, ca G-H(TW-W)/VS, stl 17 mm, vikt 8,5 g.
ALLIANSRING, 18K vitguld med 7 briljanter ca 0,56 ctv, ca G(TW)/VS, stl 16 3/4 mm, vikt 4,1 g.
RING, 14K guld med diamant ca 0,50 ct ca J(Cr)/SI, 2 diamanter ca 0,20 ctv ca J(Cr)/SI, stl ca 16 mm, etui.
ARMBAND, 18K vitguld, 9 briljanter ca 0,27 ctv, ca H(W)/VS, längd 19 cm, vikt 20,9g.
BÄGARE, 2 st, ryska stämplar, silver med invändig förgyllning, nielloarbete med blommotiv, höjd 6 cm.