Avslutad | Klassiska – Lördag 29 mars 2008
RING, 18K vitguld, 3 briljanter 0,20 ctv enligt gravyr ca H(W)-(I)/VS, stl 19 mm+, vikt 3,5 g.
KEDJA/HÄNGE, 18K guld, rodierat, snöstjärna med 7 diamanter ca 0,15 ctv, vikt 6,1 g, längd 41,5 cm.
ARMBAND, 18K guld, rodierat med 20 åttkantslipade diamanter 0,60 ctv, ca G(TW)/VVS-VS, en diamant skadad, vikt 32,1 g, längd 18 cm.
PÄRLCOLLIER, odlade pärlor 7,5-7,8 mm, något barocka, lås i silver med 5 blå/gröna stenar och 1 odlad pärla, längd 93 cm.
COLLIER, doserade korallkulor 6-11 mm diameter, lås 18K guld, längd 70 cm, RING, 14K guld, korall, stl 18,25 mm, ÖRHÄNGEN, 14K guld, korall.
SET, ring och örhängen, 18K guld, odlade pärlor ca 7,5 / 8,5 mm, stl 18 ½ mm, vikt 6,1 g.
BESTICK, nysilver och pärlemor, totalt 80 delar, 17 efterrättsgafflar, 12 efterrättsknivar, 12 gafflar, 12 fiskknivar(varmrätt), en skadad, 12 fiskknivar(förrätt), 12 bordsskedar, salladsbestick, kniv.
RING, överdel förgyllt silver Hallberg 1882, lagning, ringskena senare i 18K, stl 17 3/4 mm, vikt 6,1 g.