421 - 440 av 915
1...212223...46 Gå till

Avslutad | Julklapps – Lördag 8 december 2007

Klubbad för

SKÅL PÅ FOT, silver, K. Andersson 1906, höjd 24 cm, diameter 17 cm, vikt 455,3 g.

2 500 kr

Utrop: 2 200 kr

RING, 18K guld, ametist, stl 14 1/2 mm, vikt 9,3 g.

1 200 kr

Utrop: 1 300 kr

BROSCH, sterlingsilver, "Engel", Stockholm 1952.

Utrop: 500 kr

SMYCKESET; armband, brosch, ett par örhängen, sterlingsilver "Engel", Stockholm 1951.

1 700 kr

Utrop: 1 200 kr

ARMRING, sterlingsilver, bergkristall.

Utrop: 550 kr

500 kr

Utrop: 550 kr

Silver Kaffeservis

GRÄDDKANNA samt SOCKERSKÅL silver, invändigt förgyllda, total vikt 194 g.

Utrop: 1 200 kr

SKÅL, silver (830), vikt 135,1 g diameter 14,5 cm, höjd 3 cm.

700 kr

Utrop: 800 kr

KEDJA/HÄNGE, 18K/14K vitguld med briljanter ca 0,25 ctv, vikt 4,8 g, längd 42 cm.

Utrop: 2 400 kr

KEDJA/HÄNGE, 18K vitguld med grå south sea pärla 12 mm och triangelslipad diamant SI, ca 0,18 ct, längd 43 cm.

5 100 kr

Utrop: 5 800 kr

5 BROSCHER, silver, en i metall.

425 kr

Utrop: 450 kr

ÖRHÄNGEN, 18K guld med odlade pärlor, vikt 3,4 g, skruvmekanism.

Utrop: 450 kr

ARMRING, 18K guld, vikt 36,9 g.

4 500 kr

Utrop: 5 000 kr

SKÅL, silver, gallerkant med överliggande hänkel, invändigt förgylld, höjd 5 cm, vikt 180 g, små buklor, GAB Stockholm 1897.

Utrop: 1 400 kr

PÄRLSET, sötvattenspärlor, collier, armband, örhängen, krokar, längd 40 resp 19 cm.

Utrop: 600 kr

BÄGARE, silver, vidgande på välvd fot med rokokodekor i relief, invändigt förgylld, vikt 226 g, höjd 17,6 cm, GAB Stockholm 1945.

1 600 kr

Utrop: 1 800 kr

SKÅL, silver med två trähänklar, höjd 5,5 cm, längd 20,5 cm, Sydeuropa 1900-tal.

600 kr

Utrop: 700 kr

SÅSKANNA, silver, rokokostil, längd 18,5 cm , höjd 10 cm, vikt 275 g, signerad O Olausson Sthlm 1950.

Utrop: 2 700 kr

SMYCKESET, 18K guld; ring, örhängen,hänge med 4 safirer ca 7,00 ctv och 48 briljanter ca 0,96 ctv, ca VS-SI, stl 17,5 mm stift.

17 500 kr

Utrop: 19 500 kr

ÖRHÄNGEN, 18K guld, 14 briljanter ca 0,30 ctv, ca G(TW)/VS-SI, stift, (snurrebussar saknas).

Utrop: 2 600 kr