Avslutad | Julklapps – Lördag 8 december 2007
SMYCKESET; armband, brosch, ett par örhängen, sterlingsilver "Engel", Stockholm 1951.
KEDJA/HÄNGE, 18K/14K vitguld med briljanter ca 0,25 ctv, vikt 4,8 g, längd 42 cm.
KEDJA/HÄNGE, 18K vitguld med grå south sea pärla 12 mm och triangelslipad diamant SI, ca 0,18 ct, längd 43 cm.
SKÅL, silver, gallerkant med överliggande hänkel, invändigt förgylld, höjd 5 cm, vikt 180 g, små buklor, GAB Stockholm 1897.
PÄRLSET, sötvattenspärlor, collier, armband, örhängen, krokar, längd 40 resp 19 cm.
BÄGARE, silver, vidgande på välvd fot med rokokodekor i relief, invändigt förgylld, vikt 226 g, höjd 17,6 cm, GAB Stockholm 1945.
SÅSKANNA, silver, rokokostil, längd 18,5 cm , höjd 10 cm, vikt 275 g, signerad O Olausson Sthlm 1950.
SMYCKESET, 18K guld; ring, örhängen,hänge med 4 safirer ca 7,00 ctv och 48 briljanter ca 0,96 ctv, ca VS-SI, stl 17,5 mm stift.