Avslutad | Julklapps – Lördag 8 december 2007
RING, 18K guld, safir ca 1,38 ct, 4 briljanter ca 0,08 ctv, stl. 17 1/4 mm, vikt 3,5 g.
RING, platina, mediumslipad diamant 0,60ct enl grav G(TW)/SI2, 2 åttkantslipade diamanter, stl 18 1/4, 1,8 g.
SYSKONRING, 18K vitguld, 2 gammalslipade diamanter ca 0,50ctv ca H-J(W-CR)/VS, nagg i 1 sten stl 17 3/4 mm, vikt 2,9 g.
RING, 18K vitguld/silver, orientalisk pärla, barock, 7 diamanter ca 0,15ctv, stl 17 mm + vikt 5,5 g.
RING, 18K guld, 5 diamanter ca 0,50ctv ca G(TW)/SI-P, 1 sten trasig, nagg 1 i en sten, franska stämplar, stl 16 1/2+ mm, vikt 10,1 g.
ENSTENSRING, 18K guld, briljant ca 0,42ct ca G(TW)/VS, nagg i bordet, stl 16 3/4 mm, vikt 4,8 g.
ÖRHÄNGEN, 18K vitguld med pärlor, månsten och diamanter, vikt 1,5 g, längd 5,2 cm, stift.
ENSTENSRING, 18K vitguld med flandersslipad diamant ca 0,39 ct, ca H(W)/VS, stl. 18 mm, vikt 2,7 g.
ENSTENSRING, 18K guld, princesslipad diamant ca 0,57 ct ca G(TW)/SI, stl. 16 3/4 mm, vikt 3,5 g.
HELALLIANSRING, 18K guld, 24 briljanter ca 1,31 ctv, ca E-G(RIVER-TW)/VS stl. 17 ½+ mm, vikt 3,1 g.
ÖRHÄNGEN, platina/18K vitguld med safirer ca 8,7 ctv samt gammal- och åttkantslipade diamanter ca 1,14 ctv, skruvmekanism, säkerhetskrokar, längd 3,6 cm
Visa varaSmycken Örhängen
ÖRHÄNGEN, 18K vitguld med briolettslipade akvamariner, pärlor och bruna diamanter, vikt 2,8 g, längd 4,3 cm, stift.