Avslutad | Julklapps – Lördag 8 december 2007
PÄRLCOLLIER, sötvattenpärlor, 5 rader, lås i 18K guld med 3 blå safirer, längd ca 38 cm.
RING, 23/18K guld, 3 briljanter ca 0,53 ct totalt, ca TW-W(G-H)/ VS2-SI1, stl 17 mm, vikt 8,1g, gravyr, skenan från 1898 och ej helt rund.
PÄRLCOLLIER, odlade pärlor, doserade 5,5 - 9,3 mm, längd 60 cm, lås i 18K vitguld med blå sten.
GEORG JENSEN brosch i sterling silver, # 374 B, signerad Torun Bülow-Hübe, vikt 18,9 g, 4,3 x 3,7 cm diameter.
Smycken Övr diamringar
RING, LAPPONIA 18K guld/platina, vikt 3.4 g, 3 briljanter tot. 0,09 ct, gravyr.
COLLIER, 14K vitguld, briljanter: ca 0,25 J(Cr)/P, 2x 0,15 I-J(TCr-Cr)/P, 2x 0,10 I-J(TCr-Cr)/P, vikt 19,8 g.
CARMOSÉRING, 18K guld, blå safir 1,91ct enligt gravyr, 10 briljanter 0,90ctv enligt gravyr ca G-I(TW-TCr)/P, 16 3/4 mm, 5,9 g.
HALVALLIANSRING, 18K guld, 5 briljanter ca 1,00 ctv ca G-H(TW-W)/VS-SI, vikt 5,1 g, nagg i 1 sten.
HELALLIANSRING, 14K vitguld, 19 briljanter ca 2,40 ctv ca G-I(TW-TCr)/P, stl 16 3/4 mm, vikt 3,3 g.
RING, 18K guld, 36 briljanter ca 0,50 ctv ca G(TW)/VS, 6 rubiner, stl 17 mm, vikt 6,7 g, nagg i sten.
ALLIANSRING, 18K vitguld, 12 briljanter ca 0,50 ctv ca H-I(W-TCr)/VS-P, 12 blå safirer, stl 17 1/2 mm, vikt 4 g, 1 safir trasig.
ÖRHÄNGEN, 18K guld, 2 blå safirer (en syntetisk), 24 diamanter ca 0,60 ctv ca H(W)/VS (några stenar P), stift, vikt 2,7 g, en snurrebuss, slitna fattningar i ett örhänge.