Avslutad | Klassiska – Lördag 27 oktober 2007
HÄNGE/KEDJA, 18K vitguld/23K guld med briljant 0,49ct W/VS, längd 38cm, hänget tillverkat hos Atelier Ajour 200, 5 g.
RING, 18K vitguld, bruna och "vita" briljanter ca 2,50 ctv (140 st) ca VS-P1, stl 16 3/4, vikt 4,1 g.
RING, 18K vitguld, 64 briljanter ca 2,64 ctv, TW-W(G-H)/SI-P1(+), stl 16,5 mm, vikt 19 g.
Smycken Smaragdring
SMARAGDRING, 18K guld, smaragd ca 13,50 ct, 24 briljanter ca 1,44 ctv, ca TW/VS, stl 17 1/4, vikt 14,6 g.
BROSCH, 18K vitguld m smaragder, diamanter ca 1,50ctv ca H(W)/VS-SI & grön emalj, vikt 12,1 g (nagg i dia, emaljskador).
RING, 18K guld, 25 briljanter ca 1,60 ctv, ca G-H(TW-W)/VS-SI (2 diamanter mindre skada), stl 16,25 mm, vikt 15,3 g.
HÄNGE/KORS i 18K guld med 171 briljanter ca 1,92 ctv (enl gravyr), ca TW/ VS-SI, vikt 9,2 g.
BROSCH, 18K vitguld, blommotiv med oval odlad Tahitipärla + ca 200 briljanter ca 3,50 ctv, ca W/SI i genomsnitt, vikt 22,0 g.