Avslutad | Klassiska – Lördag 27 oktober 2007
BLOMSTERKORG, silver, inv. förgylld, 20,5 x 14 cm x 8 cm, små skador på brättet, lagad, vikt 340 g, Polen
FAT, silver, diamater 22 x 34 cm, höjd 4,5 cm, utländska stämplar, vikt 777 g, bucklor.
FAT, silver(800), ovalt, med blomdekor i relief, mått 38,5 cm x 27,5 cm, E. Marcus Tyskland, liten buckla.
2 ST SKÅLFAT, silver, graverad dekor, vikt 774 g totalt, D 23 cm H 4,5 cm, Göteborg 1909. Buckla.
FAT, silver, rektangulärt, vikt 821 g, 34 x 26,5 x 5,5 cm, Wien FAT, silver vikt 821 g, 34 x 26,5 x 5,5 cm, buckla, Wien
DIAMANTER, 1,32 ctv, gammalsliapde diamanter, ca TW-W stora stenar har nagg. i övrig VS.
ENSTENSRING, 18K guld, briljant ca 0,56 ct, ca TCr(I)/P1, stl 17 3/4, vikt 3,4 g.
BROSCH, 18K guld med smaragdslipad grön/blå akvamarin ca 38 ct, vikt 23,2 g, stenen lös i fattningen.