241 - 260 av 532
1...121314...27 Gå till

Avslutad | Klassiska – Lördag 27 oktober 2007

Klubbad för

BLOMSTERKORG, silver, inv. förgylld, 20,5 x 14 cm x 8 cm, små skador på brättet, lagad, vikt 340 g, Polen

1 200 kr

Utrop: 1 400 kr

Silver Bricka

BRICKA, silver (800), 35,5 x 16 cm, vikt 316 g, Polen efter 1920.

1 500 kr

Utrop: 950 kr

FAT, silver, diamater 22 x 34 cm, höjd 4,5 cm, utländska stämplar, vikt 777 g, bucklor.

2 200 kr

Utrop: 2 200 kr

FAT, silver(800), ovalt, med blomdekor i relief, mått 38,5 cm x 27,5 cm, E. Marcus Tyskland, liten buckla.

Utrop: 2 600 kr

Silver Fat

FAT, silver, diameter 31,5 cm utländska stämplar, vikt 792,5 g, buckla.

Utrop: 2 500 kr

2 ST SKÅLFAT, silver, graverad dekor, vikt 774 g totalt, D 23 cm H 4,5 cm, Göteborg 1909. Buckla.

Utrop: 3 200 kr

FAT, silver, rektangulärt, vikt 821 g, 34 x 26,5 x 5,5 cm, Wien FAT, silver vikt 821 g, 34 x 26,5 x 5,5 cm, buckla, Wien

3 200 kr

Utrop: 3 500 kr

DIAMANTER, 1,32 ctv, gammalsliapde diamanter, ca TW-W stora stenar har nagg. i övrig VS.

3 600 kr

Utrop: 3 900 kr

BRILJANT, 0,41 ct, River/SI, certifikat Rolf Krieger

Utrop: 5 500 kr

ARMRING, 14K guld, vikt 23,1 g, handgjord, D 6,8 cm

Utrop: 2 550 kr

RING, 18K guld med odlad pärla och turkoser, vikt 4,5 g, stl 16 3/4

Utrop: 700 kr

FRACKKNAPPAR, förgyllt silver med pärlemor och imitationspärlor, etui

1 100 kr

Utrop: 700 kr

ARMBAND, 18K guld, korridormatta, längd 20 cm, vikt 36,5 g.

Utrop: 5 000 kr

ENSTENSRING, 18K guld, briljant ca 0,56 ct, ca TCr(I)/P1, stl 17 3/4, vikt 3,4 g.

Utrop: 5 700 kr

PÄRLCOLLIER, doserad, 6,0 - 8,9 mm odlade pärlor, längd 52 cm, silverlås.

Utrop: 1 400 kr

PÄRLCOLLIER, doserad, 3,7 - 7,3 mm odlade pärlor, längd 57 cm, silverlås.

650 kr

Utrop: 700 kr

6 SILVERSMYCKEN 3 armband, 1 brosch, 1 collier och 1 ring. (ametister i ena armb)

300 kr

Utrop: 350 kr

ARMBAND, i sterling silver och 18K guld, från Peru, peruanska motiv i guld.

600 kr

Utrop: 650 kr

BROSCH, 18K guld med smaragdslipad grön/blå akvamarin ca 38 ct, vikt 23,2 g, stenen lös i fattningen.

Utrop: 6 900 kr

Smycken Medaljong

MEDALJONG, 18K guld, vikt 11,6 g, 5,7 x 3 cm, bucklor

1 700 kr

Utrop: 1 600 kr