Avslutad | Klassiska – Lördag 27 oktober 2007
ÖRHÄNGEN, 14K vitguld m briljant- och navetteslipade dia 2,42ctv enl grav (bruna, gula, rosa bestrålade), vikt 8 g, skruv/stift.
ARMBAND OCH ÖRHÄNGEN, silver, längd 18 cm, clips, handgjorda Birger Haglund Stockholm 1946
PÄRLCOLLIER, 5-radigt, ca 3 mm, orientaliska pärlor, lås i 18K guld med camé, längd 33 cm
RING, 18K guld med opal och orientaliska pärlor, en saknas, en skadad, stl 17 1/4, vikt 2,5 g, Stockholm 1941
3 BÄGARE, silver, 2 med invändig förgyllning, niellodekor med landskapsmotiv, Ryssland, höjd 9 cm, total vikt 119 g.
SOCKERSKÅL, på fyra fötter, silver, 89 g, 8,5 x 7,2 x 3,8 cm, Italien , + sockertång modell Rosen
SKÅL, silver, graverad dekor i relief, H 5 cm D 11,5 cm, vikt 119 g, Hanau Tyskland sent 1800-tal