Avslutad | Klassiska – Lördag 27 oktober 2007
COLLIER, viktoriansk, ca 20-22K guld, turkoser (en saknas), längd 36 cm, vikt 98 gram, lagad, originaletui.
ARMRING, 18K guld med 51 briljanter ca 2,20 ct totalt, ca G(TW)/VS-P, en sten skadad, vikt 43,3 g.
ALLIANSRING, 18K vitguld m 40 briljanter 0,40ctv ca TW/VS-SI, vikt 5,5 g, Engelbert 2000 Storlek 16 1/4 mm
KEDJA/HÄNGE, 18K guld, camé, veneziakedja 43 cm, hänget tillv 1950, V=5,5 g.
PÄRLCOLLIER, 3 radigt, odlade sötvat- tenspärlor ca 8,25 mm, längd ca 42-46 cm, lås i silver med onyxcamé.
CARMOSÉRING, 18K vitguld med 7 briljanter 0,38 ctv ca TW/VVS, vikt 2,8 g, stl 17
CARMOSÉRING, 18K guld med smaragd ( nagg ) och 10 briljanter ca 0,40 ct Tcr/VS-P, vikt 2,9 g, stl 17
COLLIER, 18K guld med 32 briljanter ca 0,64ctv ca TW/VS, 3 cabochonslipade rubiner, inneslutning som når ytan, vikt 28,7 g.
3 SMYCKEN, brosch i förgyllt silver med granater, silverbrosch m markasiter, slipsnål m mossagat (gul metall)