Avslutad | Exklusiva – Lördag 13 oktober 2007
WIWEN NILSSON bägare i sterling silver, tillverkad 1960, höjd 8,5 cm, vikt 131,5 g, gravyr i botten.
ALLIANSRING, 18K roderat guld med 7 briljanter ca 1,11 ctv, ca TW/VVS, stl 18 3/4, vikt 8,1 g.
RING, 18K vitguld med briljanter ca 1,80 ctv LBR/VS-SI, 2 stenar P, en sten med nagg, vikt 14,1 g, stl 16 1/4 +
RING, 18K vitguld, med baguett- och briljantslipade diamanter 5,5 ctv Tw-W/SI-P, stl 17 1/4+
Visa varaAccessoarer Väskor
AFTONVÄSKA, 14K guld med safirer, vikt 95 g, ca 11 x 10 cm exklusive handtag, stämplad Tiffany & Co
ARMBAND, 18K vitguld med carréslipade safirer samt 8 briljanter ca 0,80 ctv TW-W/VVS-VS, vikt 13,4 g, längd 17 cm, säkerhetskedja
RING, 18K vitguld med 27 diamanter ca 0,95 ctv TW/VS-SI, ( en liten diamant skadad ) vikt 6,8 g, CF Carlman 1946
PÄRLCOLLIER, odlade pärlor, ca 8,5 -8,75 mm, lås i 18K vitguld med briljant och safirer, längd 40 cm
ARMBAND, 2-färgat 18K guld, 2,2 cm bred, längd 18,7 cm, vikt 78,1 g, tillverkat i Stockholm 1975.
RING, 18K vitguld, smaragd, nagg, 2 mediumslipade diamanter ca 0,25 ctv TW/SI-P samt åttkantslipade diamanter ca 0,45 ctv, vikt 4,2 g, stl 17, 1930-tal
2 BÄGARE, 23K guld, höjd 10 cm, vikt 690,5 g totalt, tillverkade av Gunnar P. Tägt i Stockholm år 1978.
ÖRHÄNGEN, 18K vitguld med 224 briljanter 3,45 ctv, ca TW/VS, vikt 16,4 g, diameter 2,1 cm, stift/clips
ARMBAND, 18K guld, gult och rött guld, vikt 66 g, längd 20 cm, Gübelin Schweiz, etui