81 - 100 av 526
1...456...27 Gå till

Avslutad | Klassiska – Lördag 26 maj 2007

Klubbad för

Dosor-Etuier Etuier

SILVERDOSA, rysk, med nielloarbete runtom, 6,7 x 3,8 x 2,0 cm, förgylld invändigt, ca 1890, vikt 93,3 g. Nielloarbetet nött på undersidan

Utrop: 3 400 kr

8 SMYCKEN, silver, total vikt 103,7g stl 20 3/4 mm, onyx, markasiter.

Utrop: 700 kr

DRÄKTSMYCKEN 4 st, silver, broscher 1901, 3 st ca 1912 1 skadad

250 kr

Utrop: 100 kr

DIVERSER 9 st smycken i silver/metall

400 kr

Utrop: 150 kr

KEDJA, 18K guld, pansarlänk, längd 60 cm, vikt 26 g.

Utrop: 3 700 kr

ÖRHÄNGEN, 18K guld, blomdesign, vikt 13,6 g, stift/clips.

Utrop: 1 900 kr

BROSCH, 18K guld, lövdesign, vikt 15 g.

Utrop: 2 100 kr

PÄRLCOLLIER, 6,5 mm odlade pärlor, längd 65 cm, silverlås med pärla.

Utrop: 1 400 kr

BROSCH, silver och strass, blomdesign.

Utrop: 300 kr

BROSCH, 18K guld med ametist och odlade pärlor, D 2,4 cm, Engelbert 1963

1 300 kr

Utrop: 1 200 kr

DOSA, silver, inv. förgylld, 7 x 3 x 1,9 cm, gravyr, svensktillverkad 1802

Utrop: 800 kr

LUKTDOSA, silver, inv. förgylld, 4,1 x 2,6 X 1,1 cm, gravyr, små defekter, svensktillverkad 1866

Utrop: 1 200 kr

SUPKOPP, silver, inv. förgylld, D 6 cm H 3 cm, liten buckla, Lars Sundström 1805

1 300 kr

Utrop: 900 kr

RING, 18K vitguld, safir ca 1 ct, 12 bagett- (TW/VVS-VS) & 6 briljantslipade (TW/VS-SI) diamanter ca 0,54 ctv, stl 16 3/4, vikt 6,6 g

Utrop: 4 600 kr

ARMRING, 18K guld, stel, 5, x 6,2 cm, handgjort 1976, vikt 50,8 g.

5 500 kr

Utrop: 6 300 kr

COLLIER, 18K vitguld, 19 briljanter ca 0,45 ctv, ca TCa/ SI, L=42 cm, V=5,2g

Utrop: 2 600 kr

RING, 18K guld, 10 briljanter ca 0,10 ctv, ca TW/VS, stl 14, vikt 3,2 g

800 kr

Utrop: 900 kr

ÖRHÄNGEN, 18K vitguld, 26 briljanter ca 0,20 ctv, ca W/SI, "Huggies", vikt 6,1 g

Utrop: 2 300 kr

PÄRLCOLLIER, orientaliska pärlor 1,0 - 2,4 mm, längd 49 cm, 18K guldlås.

Utrop: 1 700 kr

RING, 18K vitguld med diamanter och rubiner (skadade), stl 18,5+ vikt 9 g, Sthlm 1974.

2 500 kr

Utrop: 2 900 kr