Avslutad | Klassiska – Lördag 26 maj 2007
2 LJUSSTAKAR i silver, höjd 16 cm, blomdekor i relief, GAB 1958, fyllda i botten, vikt 447 g.
GRÄDDKANNA i silver, höjd 11,5 cm, förgylld invändigt, Stockholm 1875, C.B. Malmström, (små bucklor), vikt 148,8 g.
SILVERFAT, stämplat 925 (sterling) vikt 143 g, bård med vinrankor och druvklasar, på 4 fötter.
Smycken Smaragdring
SMARAGDRING i platina med 4 smaragder och 3 mediumslipade diamanter ca 0,18 ct totalt, vikt 2,9 g, stl 15 3/4 (smaragderna har en del nagg och är slitna)
Visa varaSmycken Carmoséring
CARMOSÉRING, 18K rodinerat guld med nio briljantslipade diamanter 0,72 ct totalt TW/VVS enligt gravyr, vikt 4,4 g.
RING, 18K guld med briljant 0,45ct TW/VVS enl grav & 6 åttkantslip dia 0,18ctv, stl 18, v=3,2 g
RING, 14K med syntetisk blå safir och 20 diamanter ca 1,00ctv, stl 16,5 mm, vikt 7,1 g, nagg i dia.