1 - 20 av 526
123...27 Gå till

Avslutad | Klassiska – Lördag 26 maj 2007

Klubbad för

PÄRLCOLLIER, doserad 3,2 - 7,2 mm odlade pärlor, silverlås m pärla, längd 46 cm

800 kr

Utrop: 900 kr

ETT ÖRHÄNGE, 18K guld, 7 briljanter ca 0,14 ctv ca TW-W/VS-SI.

550 kr

Utrop: 500 kr

DIAMANTER, 2 briljanter 0,21ctv, River(D-E)/IF, cert nr 1K 18411.

2 200 kr

Utrop: 1 700 kr

DIAMANTER, 2 briljanter 0,25ctv, TW(F-G)/VVS, cert nr 1K 20057.

1 800 kr

Utrop: 1 900 kr

DIAMANTER, 2 briljanter 0,26ctv, TW(F-G)/VVS, cert nr 19021.

Utrop: 2 300 kr

DIAMANTER, 2 briljanter 0,26ctv, TW(F-G)/VVS, cert nr 1K 20054.

2 000 kr

Utrop: 2 300 kr

KAKFAT i silver, 20,5 cm i diameter, Sheffield, England 1936-37, vikt 200 g.

Utrop: 1 100 kr

2 LJUSSTAKAR i silver, höjd 16 cm, blomdekor i relief, GAB 1958, fyllda i botten, vikt 447 g.

1 800 kr

Utrop: 2 000 kr

GRÄDDKANNA i silver, höjd 11,5 cm, förgylld invändigt, Stockholm 1875, C.B. Malmström, (små bucklor), vikt 148,8 g.

800 kr

Utrop: 1 100 kr

SILVERFAT, stämplat 925 (sterling) vikt 143 g, bård med vinrankor och druvklasar, på 4 fötter.

Utrop: 750 kr

2 LJUSSTAKAR i silver, höjd 6,5 cm, Ceson, Göteborg 1977.

850 kr

Utrop: 1 000 kr

LITEN KANNA i silver, höjd 13,8 cm, tillv i Göteborg år 1907, vikt 192,3 g.

Utrop: 1 100 kr

ARMBAND, 18K vitguld med 13 st smaragder (nagg), längd 19 cm, vikt 26,2 g.

3 000 kr

Utrop: 3 400 kr

Smycken Smaragdring

SMARAGDRING i platina med 4 smaragder och 3 mediumslipade diamanter ca 0,18 ct totalt, vikt 2,9 g, stl 15 3/4 (smaragderna har en del nagg och är slitna)

CARMOSÉRING, 18K rodinerat guld med nio briljantslipade diamanter 0,72 ct totalt TW/VVS enligt gravyr, vikt 4,4 g.

4 800 kr

Utrop: 5 500 kr

RING, 18K guld med briljant 0,45ct TW/VVS enl grav & 6 åttkantslip dia 0,18ctv, stl 18, v=3,2 g

8 500 kr

Utrop: 9 000 kr

RING, 18K med blå safir, stl 17,25 mm, vikt 7,6 g.

Utrop: 1 000 kr

RING, 14K med syntetisk blå safir och 20 diamanter ca 1,00ctv, stl 16,5 mm, vikt 7,1 g, nagg i dia.

3 100 kr

Utrop: 3 100 kr

RING, 18K med rökkvarts, stl 18 mm, vikt 8,3 g.

950 kr

Utrop: 950 kr

ALLIANSRING, 18K guld m 5 briljanter 0,83ctv enl gravyr, ca H (enl gravyr)/VS, stl 17,75mm, vikt 3,2 g.

Utrop: 7 200 kr