Avslutad | Klassiska – Lördag 24 mars 2007
SOCKERSKRIN, silver, handslagen, oval med pärlbård, vikt 151 g, G Markenius Stockholm 1958
MJÖLK/GRÄDDKANNA, silver, nyrokoko, invändigt förgylld, H 13 cm, JE Torsk, Stockholm 1889
SKÅL, silver, oval på välvd fot, reliefåsar, L 16 H 7,4 cm, vikt 127 g, GAB Stockholm 1925
BÄGARE, silver, jugend, hamrad yta, vridna relifåsar, H 17 D 12,5 cm, vikt 307 g, svenska importstämplar
RING, 14K guld, odlad Tahitipärla 10,6 mm, 8 briljanter ca 0,43 ct totalt, ca TW-W/SI-P, stl 16 3/4mm, vikt 7,1 g.
HÄNGE, 18K vitguld med safir ca 0,20 ct, diamanter ca 3,25 ct totalt, ca Cr-Ca/P, vikt 16,1 g, träetui.
ÖRHÄNGEN, 18K vitguld med 2 princesslipade diamanter ca 0,54 ctv TW-W/SI, litet nagg, vikt 1,2 g, stift
Visa varaSilver Bägare
BÄGARE, silver, invändigt förgylld, H 9,5 g, ciselerad, ägarinitialer, C Schmidt Köping 1781