441 - 460 av 486
1...22232425 Gå till

Avslutad | Klassiska – Lördag 24 mars 2007

Klubbad för

ÖRHÄNGEN, 18K guld, 2 briljanter ca 0,50 ct totalt, ca TW/VS-SI, stift.

4 000 kr

Utrop: 4 700 kr

SKÅL, silver, invändigt förgylld, D 13,5 H 10 cm, vikt 189 g, BH Edlund Stockholm 1949

Utrop: 2 000 kr

BÄGARE, silver, ciselerad dekor, H 18,5 D 18 cm, vikt 327 g, NK Stockholm 1926

Utrop: 3 200 kr

POKAL, silver, H 16,8 g, Birmingham 1913

Utrop: 1 000 kr

SILVERFIGUR, viking med svärd och sköld, MGAB, höjd 5,7 cm, vikt 51,2 g, 1971.

300 kr

Utrop: 350 kr

SOCKERSKRIN, silver, handslagen, oval med pärlbård, vikt 151 g, G Markenius Stockholm 1958

Utrop: 2 000 kr

MJÖLK/GRÄDDKANNA, silver, nyrokoko, invändigt förgylld, H 13 cm, JE Torsk, Stockholm 1889

Utrop: 2 300 kr

SOCKERSKÅL, silver, hänkel, D 11,2 H 7,8 cm, Lettland ca 1930

Utrop: 1 100 kr

PUNSCHKOPPAR, 6 st, silver, hamrad yta, Ceson Göteborg 1974

Utrop: 1 600 kr

SKÅL, silver, oval på välvd fot, reliefåsar, L 16 H 7,4 cm, vikt 127 g, GAB Stockholm 1925

Utrop: 1 100 kr

BÄGARE, silver, jugend, hamrad yta, vridna relifåsar, H 17 D 12,5 cm, vikt 307 g, svenska importstämplar

Utrop: 2 600 kr

Ädelstenar Granater

2 RODOLITGRANATER, 15,96 ct totalt, rund fasettslipning.

Utrop: 3 600 kr

RING, 14K guld, odlad Tahitipärla 10,6 mm, 8 briljanter ca 0,43 ct totalt, ca TW-W/SI-P, stl 16 3/4mm, vikt 7,1 g.

Utrop: 5 000 kr

BÄGARE, silver, räfflad fotring, H 16 D 12,5 cm, vikt 263 g, GAB Stockholm 1941

Utrop: 2 600 kr

HÄNGE, 18K vitguld med safir ca 0,20 ct, diamanter ca 3,25 ct totalt, ca Cr-Ca/P, vikt 16,1 g, träetui.

Utrop: 15 000 kr

VAS, silver med emalj, växtdekor, H 11,5 cm, utländska stämplar, 1900-tal

1 500 kr

Utrop: 1 700 kr

Ädelstenar Safirer

1 BLÅ SAFIR, kuddslipad, ca 3,32 ct.

Utrop: 7 100 kr

ÖRHÄNGEN, 18K vitguld med 2 princesslipade diamanter ca 0,54 ctv TW-W/SI, litet nagg, vikt 1,2 g, stift

BÄGARE, silver, invändigt förgylld, H 9,5 g, ciselerad, ägarinitialer, C Schmidt Köping 1781

Utrop: 3 900 kr

HÄNGE, 18K guld med ovalslipad safir och 28 briljanter ca 0,40 ct ca W/SI-P, vikt 7,6 g, 2,9 x 1,1 cm

Utrop: 5 000 kr