Avslutad | Klassiska – Lördag 24 mars 2007
BÄGARE, silver, invändigt förgylld, vågbandsdekor, räfflad fotring, H 8 cm, L Stabéus Stockholm 1760
BÄGARE, silver, invändigt förgylld, graverad dekor, H 7,3 cm, M Ljungqvist Kristianstad 1797
SUPKALK, silver, invändigt förgylld, graverad empiredekor, ägarinitialer, IR Borg Gävle 1836
1 Ring 14K m droppslipad iolit ca 1,00 ct och 48 briljanter ca 0,50ctv ca TCR/SI, stl 17,25
SKÅL, silver, livet med reliefåsar, reliefdekorerat brätte, D 25,7 H 4,5 cm, E Kalb Halmstad 1929
HÄNGE, 18K vitguld, jade (troligen färgad) med bagettslipade diamanter ca 0,50 ctv (små skador).
RING, 18K vitguld, 16 diamanter ca 0,43 ct totalt, ca W-SI-P, en diamant skadad, stl 17 1/4+.
RING, platina, smaragd 0,47 ct, 6 briljanter ca 0,24 ctv, ca TW/VS, stl 16 1/4, vikt 6,0 g.
RING, 18K vitguld, 64 briljanter ca 2,64 ctv, TW-W(G-H)/SI-P1(+), stl 16,5 mm, vikt 19 g.
RING, 18K vitguld (en del av skenans insida i rödguld), 165 briljanter ca 1,70 ctv, ca TW-W/VS, stl 18 1/4, V=14,6 g.
RING, 18K vitguld, 3 briljanter ca 1,17 ctv (ca 1x0,65, och 2x0,26), ca W-TCr/VS, stl 16,5, vikt 6,6 g.