Avslutad | Klassiska – Lördag 24 mars 2007
SUPKALK, silver, graverad bladdekor, kvadratisk fot, H 10,7 cm, AG Esterberg Karlskrona 1836
MJÖLK/GRÄDDKANNA, silver, livet med tio släta utbukningar, H 13,2 cm, GT Folcker, Stockholm 1855
MJÖLK/GRÄDDKANNA, silver, invändigt förgylld, empire, H 13,5 cm, ägarinitialer på fotringen, AF Hellman Uppsala1837
SÅSKAROTT, silver, svart trähänkel, livet med svängda reliefåsar, D 11,6 L 20 H 5,5 cm, Danmark 1950
APOSTLASKEDAR, 2 st, förgyllt silver, skaft med aposteln Petrus, L 16 cm, Tyskland/Holland, ca 1900
ENSTENSRING, 18K guld/vitguld, briljant ca 0,22 ct, ca W/VS, stl 17, vikt 7,0 g (gravyr)
SKÅL, silver, barockstil, livet med dekor av frukter och blommor i hög relief, D 15 H 4,7 cm, vikt 142 g, K Andersson 1915
SOCKERSKRIN, silver, hamrad yta, invändigt förgyllt, bukig på fyra fötter, L 10 cm H 9,5 cm, vikt 229 g, svenska importstämplar ca 1930