Avslutad | Exklusiva – Lördag 17 mars 2007
RING, 18K roderat guld, 1,14 ct prinsesslipad diamant, G(TW)/VVS2 (HRD mini report), + 4 briljanter ca 0,10 ctv, ca TW-W/VS-P, stl 17 3/4.
PÄRLCOLLIER, 2-radigt, odlade pärlor, lås i 18K vitguld med akvamarin och diamanter, längd 39,5 cm, påse
Visa varaSmycken Collier
COLLIER + ARMBAND i 18K vitguld med 92 briljanter ca 3,00 ctv, ca W-TCr/SI-P1, L=44,0 och 18,5 cm, vikt 26,8 och 11,2 g.
PÄRLCOLLIER MED LÅS, 18K guld, safirer 2,2ct, briljanter 1,93 ct ca W-TCr/VS-SI, rosett, odlade 7mm pärlor, 3-rader
9 KAFFESKESDAR, förgyllt silver med emalj i olika färger, 3 st med emaljskada, J.Tostrup Norge
ENSTENSRING, platina med gammalslipad diamant ca 1,88 ct J-K(Cr-T-Cape)/SI 1, nagg, vikt 4,5 g, stl 17 3/4
PÄRLCOLLIER, orientaliska pärlor, 2,5 - 6,5 mm, lås i 18K vitguld med 9 diamanter ca 0,20 ctv Stockholm 1946, längd 51 cm
ENSTENSRING, 18K vitguld med briljant 0,50 ct , E(River)/IF, vikt 4,3 g, stl 16 3/4
RING, 18K vitguld med odlad pärla och 20 åttkantslipade diamanter ca 0,40 ctv, stl 17, vikt 6,9 g, Carlman Stockholm 1954
Smycken Medaljong
MEDALJONG, 18K guld, h 5 x b 3 cm, Malmö 1945, med 2 st glas, vikt 12,6 g, gravyr på baksidan.
CHOPARD, Örhängen, "Happy Diamonds", Ref nr. 83/2938-20, Serie nr. 3034038, 18K vitguld, 2 briljanter 0,11 ct, stift, cert, feb 2005.
CHOPARD, Ice Cube, Ref nr. 85/3810/0-02, Serie nr. 2826611, armband, 18K vitguld, 176 st briljantslipade diamante tot, 1,41 ctv, VVS/TW, ca 2003, box.
ÖRHÄNGEN, 18K guld/vitguld med cabochonslipade smaragder och 32 åttkantslipade diamanter ca 0,48 ctv, 2 st saknas, vikt 7,9 g, längd 2,4 cm, stift