421 - 440 av 696
1...212223...35 Gå till

Avslutad | Pant – Tisdag 3 oktober 2006

Klubbad för

Pantvaror Glas, porslin

Väggvas, Bing & Gröndahl Höjd ca 20,5 cm

225 kr

Utrop: 250 kr

Oljemålning, på duk tidigt 1800-tal ca 53x72 cm. Omspänd på ny väv. (d)

3 800 kr

Utrop: 5 000 kr

Litografi, signerad Bengt Olson 116/200 ca 42 x 72cm (d)

325 kr

Utrop: 400 kr

Litografi, signerad Elis Ryberg 25/340 ca 37x45,5 cm. Fuktmärken i ytterkanten. (d)

325 kr

Utrop: 300 kr

Pastell, signerad N.N. Skum 1940 (Nils Nilsson) ca 22x31 cm. Skadat glas (d)

Pastell, signerad N.N. Skum 1940 (Nils Nilsson) ca 30x36 cm. Skadat glas (d)

Pastell, signerad N.N. Skum 1940 (Nils Nilsson) ca 23,5x30,5 cm (d)

Pastell, signerad N.N Skum 1942 (Nils Nilsson) ca 28,5x40 cm. Sliten ram (d)

Pastell, signerad N.N. Skum 1940 (Nils Nilsson) ca 30x39 cm. Skadat glas. (d)

Litografi, signerad L. Jirlow (Lennart) 160/300 ca 47x62 cm. Bucklig passepartout (d)

3 500 kr

Utrop: 2 000 kr

Golvlampa, i porslin Rörstrand m dekor majolika sent 1800-tal med glaskupa. Höjd utan kupa ca 151cm. Kupan skadad, skickas ej

Utrop: 6 000 kr

Lampa, mässingfigurin med fackla signerad Sommei Napoli på piedestal i gips. Höjd ca 182 cm. Skador, skickas ej

2 900 kr

Utrop: 2 500 kr

Ljusstakar, ett par med prismor Höjd ca 47 cm. Prismor saknas, renoveringsobjekt

1 200 kr

Utrop: 50 kr

Ljusstakar, ett par med figuriner och prismor. Höjd ca 30 cm. Prismor saknas, skador

375 kr

Utrop: 50 kr

Ljusstakar, ett par i mässing, empirestil signerade Gusums Bruk

1 200 kr

Utrop: 700 kr

Pennfat, bläckhorn och gem/nåldosa. Allt i mässing Gusum. 1 fot och glasinsats saknas på bläckhornet

700 kr

Utrop: 500 kr

Pantvaror Glas, porslin

Glasvas, höjd 16 cm. Liten Skål höjd 3 cm. Båda signerade Alvar Aalto

475 kr

Utrop: 500 kr

Spegel, Medaljongspegel i gustaviansk stil, Höjd tot ca 58 cm

475 kr

Utrop: 500 kr

Kaffekanna, "Måsen" Bing & Gröndahl. Höjd ca 22 cm tredjehands sorteringen

375 kr

Utrop: 400 kr

Såsskål, "Måsen" Bing & Gröndahl. Största bredd ca 23,5 cm andrahands sorteringen, skickas ej

Utrop: 400 kr