Avslutad | Exklusiva – Lördag 14 oktober 2006
RING, 18K vitguld, smaragd ca 2,40 ct, 34 briljanter ca 1,32 ct tot, ca TW/VS, storlek 18 mm, vikt 12,4g.
RING, 18K vitguld, briljant ca 0,85 ct, ca TW/VVS, 6 briljanter ca 0,12 ct totalt ca TW/VS, storlekl 17 mm, vikt 5,6 gr, Perodri (Madrid).
RING, platina, krysoberyllkattöga 10,4 x 8,5 mm, + 24 briljanter och 56 baguetter (1 skadad) ca 1,07 ctv, ca TW-W/VS-SI (några piqué), storlek15 mm, vikt 10,2gram.
Smycken Safirring
SAFIRRING, 18K vitguld, orange safir ca 2,20 ct, 28 briljanter + 45 bagetter ca 1,00 ct totalt, ca TW-W/VS-SI, storlek 16 3/4 mm, vikt 9,2 gram.
ARMBAND, 18K vitguld, Art Deco, odlade pärlor, briljanter ca 1,50 ctv, ca L(TCa)/SI-P1, längd 18 cm, vikt 32,2 gram.
BROSCH, 14K, röd korall och diamant, i form av smultronbär, blomma och löv, vikt 11,7 gram.
PÄRLCOLLIER, 7,4 mm odlade pärlor, 18K guldlås, cabochonslipad blå safir ca 3,6 ct, 14 briljanter ca 1,40 ctv, ca TW/VVS-VS, längd 56 cm, vikt 43 gram.
RING, 18K vitguld med fasetterad akvamarin ( litet nagg ) och briljanter ca 0,28ctv ca W/SI,storlek 17 mm,vikt 10,7 gram.
ÖRHÄNGEN, 18K vitguld med 2 st Tahitipärlor ca 11,5 mm och briljantslipade diamanter ca 1,31ct ca W-Cr/SI, stift, vikt 14 gram.
ÖRHÄNGEN, 18K med rubiner ca 12,45ctv och diamanter ca 1,30ctv, vikt 20,7 g, stift.
ANTIK RING, 18K guld, gammalslipad diamant ca 0,17 ct, blå emalj, storlek 15 1/4 mm, ca 1880.
KEDJA/HÄNGE, Platina med medium- samt åttkantslipade diamanter ca 1,50 ctv TW/VS-SI2 droppslipade orientaliska pärlor, vikt 9,5 gram, längd 60 cm, ca 1930
OLE LYNGGAARD, COLLIER, lås i 18K guld, 10 mm, kedja i oxiderat silver/förgyllt, 6 rader, längd 45 cm, vikt 36,5 gram.
TIFFANYRING, 18K guld/platina, "Etoile", 10 briljanter 0,23 ctv, F-G/VVS-VS, vikt 5 gram, storlek 16 3/4 mm
ÖRHÄNGEN, 18K guld, rodinerat, 4 droppslipade diamanter 86 briljanter ca 2,85 ct ca TW-Tcr/VS-SI, vikt 19,1 g, stift/clips