Avslutad | Exklusiva – Lördag 14 oktober 2006
RING, platina, 3 ovalslipade diamanter ca 2,02 ct totalt, ca G-H(TW-W)/VVS, storlek 17+ mm, vikt 7,8g.
PÄRLRING 18K med briljanter totalt 0,41 TW/VS southseapärla, handgjord GK 1988, storlek. 17 1/4 mm, vikt 10,2 gram.
MARGARETHEBÄGARE, sterling silver, invändigt förgylld, Danmark ca 1960, höjd 10 cm, vikt 213,4 g.
Silver Kaffeservis
KAFFESERVIS, 5 delar, silver med trähandtag, vikt 3375 g totalt, Holland 1944-1945
TEKANNA, silver, London 1796, Solomon Hougham, reparerad, tillhörande silverställ på 4 fötter, trähandtag (yttersta biten av handtaget limmad), 535 gram.
SUPKALK på fot, förgylld invändigt, höjd 11,5 cm, Abraham Gregorius Gertzen (änkan) 1814.
SILVERSKÅL, K. Andersson, Stockholm, 1940, höjd 9,5 cm, diameter 25 cm, vikt 566,5 gram.
LAPPONIA, COLLIER, 18K guld/platina, Björn Weckström "Flower Dew", vikt 22 g, längd 41 cm, 1992, påse
LAPPONIA, ÖRHÄNGEN, 18K guld/vitguld med 4 briljanter ca 0,12 ct, Björn Weckström "Fiamma", vikt 2,2 g, stift, påse
ANTIKT KORS i 18K guld med 6 gammalslipade diamanter ca 0,60 ct totalt (nagg i kanterna), svart emalj, vikt 4 gram.
COLLIER, 18K guld, filigran med citrin, längd 42 cm, J Petterssons Eftr, Stockholm, 1914, vikt 7gram