Avslutad | Exklusiva – Lördag 14 oktober 2006
SIGILL, 18K guld med ametist och rosenkvarts, F. Fyrwald, Stockholm 1794, vikt 20,5 g
SOCKERSKÅL MED LOCK PÅ FOT, silver, invändigt förgylld, H 26,5 cm, vikt 451 gram, GAB 1890
POTATISSKED, silver, delvis förgylld, längd 28,5 cm, vikt 83,1 gram, monogram, dansk
RING, 18K vitguld med briljant 0,82 ct samt briljanter 1,00 ctv, TW/VS, vikt 5,4 g, storlek17 3/4 mm, Haldor Fors Stockholm 1974
KEDJA/HÄNGE/BROSCH, Platina med gammal- och rosenslipade diamanter, Belle Epoque, vikt 15,1 g, nål i 18K guld, längd 45 cm ( 2 största stenarna ca 1,35 ctv T-Cape-Cape/VS
PÄRLCOLLIER, Mikimoto, odlade pärlor, svagt doserade 6,0 - 7,9 mm, längd 122 cm, platinalås med briljant ca 0,05 ct, ca W/VS, originaletui.
RING, platina, 2 odlade SouthSea-pärlor 10,2 mm, 12 briljanter ca 0,50 ct totalt, ca TW/VS (en diamant naggad i kanten), vikt 7,8 g, storlek 16 3/4+ mm.
HÄNGE, silver med granater, hårgömma, 4 stenar saknas, längd 7 cm
Visa varaSmycken Brosch
BROSCH, ÖRHÄNGEN, 18K guld och förgyllt silver med onyx och rosor i blekrosa korall, skruvmekanism, svensktillverkade 1873, total vikt 14,6 gram.
SILVERBESTICK, 81 delar, Warzawa Polen 1920-30- tal, orginaletui ( 12 matgafflar, 12 matskedar, 12 matskedar, 12 dessertskedar,12 kaffeskedar, 12 tårtgafflar, 2 uppläggningsgafflar, 1 uppläggningssked, 2 uppläggningsbestick, 1 soppslev, 1 såsslev, 1 tårt
TRESTENSRING platina, med mediumslipade diamanter ca 2,27 ctv (ca 0,71/0,82/0,74), I-J/SI1, storlek 17 3/4 mm, vikt 3,8 g