Avslutad | Exklusiva – Lördag 14 oktober 2006
BROSCH, silver / 18K guld med gammal- och rosenslipade diamanter, längd 3,5 cm, vikt 7,2 gram.
ÖRHÄNGEN, 18K vitguld med 6 diamanter ca 3,07 ctv ca W-Cape/VS, ( 2 x 0,28, 2 x 0,52 , 0,72 + 0,75 ct ) vikt 4,7 g, stift, etui
BROSCH, 14K guld med topas och orientaliska pärlor, vikt 3 gram, längd 1,8 cm. En pärla saknas.
BROSCH, 18K guld/vitguld, ros med blå emalj och diamanter, vikt 14,7 gram, längd 6,8 cm
Smycken Safirring
SAFIRRING, 18K vitguld med safir ca 1,19 ct, 28 briljanter ca 1,00 ct vikt 6,8 g, ca Cr/VS, storlek 17 1/2 mm ( litet nagg på safiren och på en briljant )
ARMBAND, 18K vitguld med 30 safirer 8,1 ctv och 15 briljanter 2,68 ctv ca TW/IF, vikt 17,6 g, längd 18,7 cm
ARMBAND, LAPPONIA, BJÖRN WECKSTRÖM, " Opus " 1972, 18K guld, vikt 130,8 g, längd 19 cm, bredd 3,5 cm
ÖRHÄNGEN, 18K guld, delvis rodierat, 2 briljanter ca 1,30 ctv ca H(W) samt ca J(Cr)/VVS, vikt 7 gram, stift
ENSTENSRING, TIFFANY & CO, platina med briljant 1,07 ct H(W)/VS 1, vikt 4,6 g, stl 15 3/4 mm, certifikat, orginaletui
CHOPARD, hänge/kedja 18K vitguld, "Happy Butterfly" 44 briljanter 0,63 ctv, TW/VVS, # 3076564, certifikat + originaletui, (kedjan är dubbel och 42 cm lång).
SÅSSNIPA, rokoko-gustaviansk, silver, invändigt förgylld, på tre genombrutna bladfötter, handtag med tumgrepp med blomma, höjd 7,5 cm, längd 19 cm, Fredrik Peterson Ström 1779, vikt 213 g, små bucklor.
Smycken Safirring
SAFIRRING, platina med safir ca 0,80 ct och åttkantslipade diamanter ca 0,60 ctv, vikt 4,1 g, storlek 15 mm
BROSCH, 14K guld + silver, 2 ametister samt rosenslipade diamanter några saknas, defekt, antik, vikt 10,7 gram, orginaletui
HÄNGE, 18K guld, panter med rubinögon och 53 safirer ca 3,2 ct, briljanter ca 1,62 ctv TW/VVS, vikt 16,3 gram, 4,5 x 3,3 cm. Öppningsbar ögla smycket går också att använda som brosch.
ANTIK RING, Art Noveau, förgyllt silver, krysopras, motiv med två kvinnofigurer som håller stenen, 1800-tal, storlek 19,5 mm, gravyr "Albert".