Avslutad | Klockor – Lördag 6 maj 2006
OMEGA, Seamaster, Aqua Terra, Cal 1538, Serie nr. 58134945, Ref nr. 2518.30.00, herrur, stål, quartz, safirglas, datum, originallänk, viklås, cert, mars 2006, box.
OMEGA, fickur, Boett nr. 3552103, silver, ankarur, skadad urtavla, går ej, motiv, ca 1908.
FICKUR, 14K guld, ankarur, glas saknas, skadad urtavla, monogram, ca 1930, chatelaine 18K guld / ripsband.
OMEGA, Seamaster Cosmic, herrur, stål, automatisk, plexiglas, dag, datum, skadad urtavla, ca 1970, metallänk ej original.
LE COULTRE, Memovox, Cal 814, Serie nr. 1014766, Ref nr. 9386, Boett nr. 54015549, herrur, doublé (10K gold filled), automatisk, plexiglas, skadad urtavla, defekt, ca 1950.
ROLEX, Cellini, Cal 1601, Ref nr. 4112 / 14 231, Serie nr. 4340882, herrur, 18K guld, manuell, safirglas läderband, originalspänne i doublé, ca 1985.
LONGINES, herrur, Cal 30 L, Serie nr. 13900127, Ref nr. 7 / 22036, 18K guld, manuell, plexiglas, liten sekundvisare, skadad urtavla, läderband, ca 1967.
OMEGA, Seamaster, Professional, Chronometer, Ref nr. 2599.80.00, Serie nr. 60011910, kronograf, herrur, stål, automatisk, safirglas, datum, heliumventil, defekt krona/hals, originallänk, viklås, cert, februari 2000, box.
IWC, damur, Serie nr. 1302435, 18K vitguld, manuell, safirglas, skadad urtavla, ej signerad boett, integrerad länk, längd 165 mm, totalvikt 32,7 gram, 125 diamanter ca 5,00 ct tot, ca TW-TCr/VS-P1, ca 1954, länk tillverkad av Erik Thomassons G&J ca 1956.
OMEGA, Seamaster, Cal 351, Ref nr. 2577-8, Serie nr. 12481288, herrur, stål, hammarautomat, plexiglas, skadad urtavla, går ej, metallänk ej original, ca 1951.
CARTIER, Tank, Nr. 3 226157, damur, förgyllt silver, manuell, mineralglas (skadat), skadad boett, läderband, originalspänne, cert, juli 1982, box.
OMEGA, Speedmaster, Professional, Cal 321, Serie nr. 24951631, Ref nr. 105012-66, kronograf, herrur, stål, manuell, plexiglas, skadad urtavla, skadade visare, defekt (ställaxel lös), ca 1966.
ROLEX, Oyster Perpetual, Date, Ref nr. 6917, serie nr. 6394657, damur, stål/guld, automatisk, plexiglas, datum, defekt, Jubileelänk, ca 1979.
Klockor Michel Herbelin
MICHEL HERBELIN, Atoll, Ref nr 1490/BT, herrur, bicolour, automatisk, safirglas, datum, integrerad länk, ej original ,ca 1990.