Avslutad | Pant – Måndag 19 december 2005
Porslin, Vas Royal Copenhagen höjd ca 10,5cm.Ljusstake B&G.Höjd 13cm. Fat B&G, diameter 17,5cm
Tavlor, 3 Litografier signerade Karl Axel Pehrson 138/750,176/700,114/700 alla ca 28x19cm
Tavlor, 3 Litografier signerade Karl Axel Pehrson 109/700,148/750,135/750 alla ca 28x20cm
Lampa, Fotogenlampa bordsmodell sekelskifte 1900. Försedd med glödlampor. Höjd ca 49cm
Servis, 12 kaffekoppar med fat, 7 assietter, 1 gräddsnipa, 1 sockerskål som saknar lock. Allt Gustavsberg Blå blom
Skrin, smyckeskrin med speldosa. 1900-talets förra hälft. (skador; nyckel till låset saknas)
Väggpendyl, Union Stjärnsund. Höjd ca 65cm. Skador, ej funktionsgaranti. Nyckel saknas
Väggur, Nyrenässans Sekelskifte 1900. Höjd ca 92cm. Skador, ej funktionsgaranti, missfärgad urtavla
Bordsur, i stengods. Nyrokokostil. Höjd ca 46cm. Nagg, ej funktionsgaranti. Nyckel saknas