501 - 520 av 825
1...252627...42 Gå till

Avslutad | Pant – Måndag 19 december 2005

Klubbad för

Porslin, Vas Royal Copenhagen höjd ca 10,5cm.Ljusstake B&G.Höjd 13cm. Fat B&G, diameter 17,5cm

325 kr

Utrop: 500 kr

Tavlor, 3 Litografier signerade Karl Axel Pehrson 138/750,176/700,114/700 alla ca 28x19cm

1 100 kr

Utrop: 900 kr

Tavlor, 3 Litografier signerade Karl Axel Pehrson 109/700,148/750,135/750 alla ca 28x20cm

1 200 kr

Utrop: 900 kr

Figurin, Lisa Larsson "Kalle" ca 18cm

700 kr

Utrop: 400 kr

Figurin, Lisa Larsson ca 16,5cm

1 200 kr

Utrop: 800 kr

Figurin, Lisa Larsson "Beata". Längd ca 19cm

1 300 kr

Utrop: 800 kr

Lampa, Fotogenlampa bordsmodell sekelskifte 1900. Försedd med glödlampor. Höjd ca 49cm

350 kr

Utrop: 500 kr

Kanna, Gustavsberg, efter modell sent 1800-tal. Höjd ca 18cm

200 kr

Utrop: 200 kr

Glaspjäs, Bordsdekoration signerad Morales Kosta. Höjd ca 11cm

850 kr

Utrop: 100 kr

Servis, 12 kaffekoppar med fat, 7 assietter, 1 gräddsnipa, 1 sockerskål som saknar lock. Allt Gustavsberg Blå blom

1 200 kr

Utrop: 1 300 kr

Skrin, smyckeskrin med speldosa. 1900-talets förra hälft. (skador; nyckel till låset saknas)

175 kr

Utrop: 300 kr

Bajonetter, 3 Bajonetter bl.a Toledo. Slitet

600 kr

Utrop: 600 kr

Oljemålning, målning på duk. Signering oläslig. Ca 46x59,5cm

225 kr

Utrop: 800 kr

Litografi, signerad Xet (Sven Erixon) 493/750. Ca 38x46cm

950 kr

Utrop: 800 kr

Lodregulator, sekelskifte 1900. Skador,ej funktionsgaranti

1 900 kr

Utrop: 1 500 kr

Väggpendyl, Union Stjärnsund. Höjd ca 65cm. Skador, ej funktionsgaranti. Nyckel saknas

400 kr

Utrop: 800 kr

Väggur, Nyrenässans Sekelskifte 1900. Höjd ca 92cm. Skador, ej funktionsgaranti, missfärgad urtavla

1 400 kr

Utrop: 1 200 kr

Väggpendyl, Junghans. Höjd ca 54cm. Smärre skador, ej funktionsgaranti

300 kr

Utrop: 800 kr

Bordsur, i stengods. Nyrokokostil. Höjd ca 46cm. Nagg, ej funktionsgaranti. Nyckel saknas

300 kr

Utrop: 500 kr

Sockersats, Sockerskål, Gräddkanna. Musselmalet Royal Copenhagen

400 kr

Utrop: 700 kr