Avslutad | Exklusiva – Lördag 18 mars 2006
RING, 18K guld med briljant- och carréslipade diamanter ca 2,7 ctv, ca TW/VVS, vikt 16 , stl 17
COLLIER, 18K guld med 5 briljanter ca 0,60 ct, rubiner, smaragder och safirer, vikt 71,3 g
HÄNGE/KORS, 18K vitguld, 51 briljanter ca 5 ct totalt ca TW-W/VS, vikt 46 g.
Visa varaSmycken Lås
LÅS, 18K guld, till enradig collier, vit opal 12x9 mm, 16 briljanter ca 0,60 ctv, ca R-TW/VVS-VS, Gaudy 1996
HÄNGE/KORS 18K vitguld, 55 briljanter ca 3,60 ct totalt, TW/VS, 6½ x 3½ cm, vikt 45,2 gram.
RING, 18K guld/vitguld, 12 briljanter ca 0,22 ctv, ca TW/VVS, stämplad "Chopard", vikt 18,9 gr, (Chopard Les Chaines ref.no. S83/3155, enl info från Chopard), stl 16,5 mm
ARMBAND, 18K guld/platina, 23 gammalslipade diamanter ca 2,30 ctv, ca W-TCr/SI-P1 (3 dia har små nagg i kanten), svenskt fr 1921, öppningsbart, V=19,2g
RING, 18K guld med ovalslipad tsavorit ca 3,00 ct, 2 briljanter 0,30 ctv, vikt 9,4 g, stl 16,25.
RING, SIGURD PERSSON, 18K vitguld med 1 briljant ca 0,45 ct, 6 briljanter ca 0,48 ctv, ca TW/VVS, vikt 9,6 g, stl 17 3/4, orginaletui, 1972
CHOPARD, Collier, "Happy Diamonds Love", Ref nr. 79/2899-20, Serie nr. 2672102, 18K vitguld, 39 briljanter 0,20 ct, 1 briljant 0,05 ct, Chopard kedja, längd 59 cm, cert, april 2002, box
CHOPARD, Armband, "Les Chaines", Ref nr. 85/5897, serie nr. 6018129, 18K vitguld, 7 diamanter 0,37 ct, vikt 95 g, längd 190 mm, cert, juli 2004, box.