Avslutad | Exklusiva – Lördag 18 mars 2006
BROSCH, 18K vitguld med åttkantslipade diamanter ca 0,80 ctv, vikt 15,6 g, fransk. Gåva till Stockholms Lucia Gun Wadstedt 1961 från Frankrike
OLE LYNGGAARD, ring i 18K guld med en oval mabépärla och en briljant ca 0,05 ct, ca W/VS, stl 18 1/4 mm, vikt 9,3g
Dosor-Etuier Etuier
CIGARETTETUI, 18K guld, 10,2 x 7,0 cm, K. Andersson, Stockholm 1918, safirlås, 157g
MATSILVER, 12 st kaffeskedar m. emaljerat skaft (på båda sidor) och blad
Visa varaSmycken Ring
RING, 18K guld & platina, safir + 2 rubiner, samt 30 äldre åttkantslipade diamanter ca 0,40 ctv, ca TCr/SI i genomsnitt (några har små skador), stl 17 mm, vikt 2,6g
ARMBAND, 18K guld med 13 briljanter 0,66 ctv, ca TW/VVS-VS, vikt 58,5 g, längd 17 cm, Bernt Högkvist 1991
COLLIER, 18K guld/vitguld ( vändbart ) med briljant 0,02 ct, vikt 43,2 g, längd 45 cm, CHIMENTO, certifikat och kvitto
ENSTENSRING, platina (Pt950), TIFFANY, diamant ca 0,61 ct, ca TW/VVS, modifierad barionslipning (Lucida), stl 15 1/2, vikt 4,2 g -originaletui
ALLIANSRING, platina (Pt950), 11 briljanter ca 0,30 ctv, ca TW/VS, stl 15 1/2, vikt 5,1 g - originaletui, ask
BROSCH, platina, 3 ametister, samt 11 briljant-, 10 bagett- & 11 enkelslipade diamanter ca 1,85 ct totalt, ca TW/VVS-VS, vikt 18 gr.
ÖRHÄNGEN, hängande, 18K vitguld med briljanter ca 0.80ct ca W / VS samt smaragder ca 0.60ct, vikt 9.0g.
RING, 18K guld, 15 briljanter ca 1,25 ctv, ca TW-W/VS-SI, black emalj, stl 17+, vikt 8,9 g
SMYCKESSET, förgyllt silver, armband, collier, örhängen ( en sten saknas på colliet )