181 - 200 av 250
1...91011...13 Gå till

Avslutad | Exklusiva – Lördag 18 mars 2006

Klubbad för

RING, CARTIER, 18K guld med 9 cabochonslipade smaragder och 36 briljanter ca 0,75 ctv, stl 16 1/2, orginaletui, certifikat

Utrop: 14 000 kr

ÖRHÄNGEN, CARTIER, 18K guld med 18 cabochonslipade smaragder och 50 briljanter ca 0,92 ctv, stift/clips, orginaletui, certifikat

Utrop: 28 000 kr

ARMRING, 18K guld med 3 cabochonslipade smaragder och 42 briljanter ca 0,50 ctv, vikt 50,3 g

Utrop: 8 500 kr

PÄRLCOLLIER, Tahitipärlor, odlade, stålgrå, doserad, 37 st, 9,2-13 mm, längd ca 40 cm, silverlås m 3 rubiner + pärla.

Utrop: 32 000 kr

PÄRLCOLLIER, 3-radigt, odlade pärlor ca 6,75 mm, lås i 18K vitguld med pärlor, längd 53-58 cm

Utrop: 7 500 kr

ARMRING, förgyllt silver med cabochonslipad granat och orientaliska pärlor, säkerhetskedja, tidigt 1900-tal, etui

1 900 kr

Utrop: 1 700 kr

COLLIER, förgyllt silver, vikt 27,2 g, längd 41 cm, Rodrik Åström Luleå 1902, orginaletui

Utrop: 4 500 kr

Ädelstenar Övrigt

2 BRILJANTER, 1,08 ctv, F(TW)/SI1

Utrop: 28 000 kr

COLLIER, 18K guld med Tahitipärla 16,8 mm, diamanter ca 6,00 ctv, ca TW/VVS-VS, vikt 43,5g, längd 44 cm

Utrop: 68 000 kr

ÖRHÄNGEN, sterling silver, Lapponia, "Emotional", Poul Havgaard, bärnsten, stift.

Utrop: 1 600 kr

DIAMANTER, 0,80 ct, ca TW(F)/VVS1

28 000 kr

Utrop: 29 000 kr

DIAMANTER, 0,38 ct, ca R/VS

5 900 kr

Utrop: 6 500 kr

HÄNGE/KEDJA silver/guld, antikslipad diamant ca 1,70 ct, ca LBr/SI2, + 14 små antikslipade diamanter ca 0,70 ctv, ca TCr/VS-SI (en skadad), ca sent 1800-tal, kedja 40 cm, etui.

16 000 kr

Utrop: 18 000 kr

ARMRING, med bockhuvuden, 18K guld med röd och grön emalj, vikt 63,8 g

Utrop: 9 000 kr

ARMBAND, platina, 4 centraldiamanter (varav 3 mediumslipade och 1 gammalslipad), ca 4 ctv, ca TW/P1, ca 360 st åttkant-, briljant-, medium-, och gammalslipade diamanter, ca 17 ctv, ca TW-W/SI-P (några skadade), längd 18,5 cm, vikt 68,6 g, etui.

Utrop: 125 000 kr

ENSTENSRING, 18K vitguld/guld, modifierad radiant-slipad diamant 6,12, ca K-L/SI2, W.A. Bolin 2002, stl 16½, vikt 41,3 g.

Utrop: 180 000 kr

HÄNGE, 18K vitguld briljant ca 0.93 ct F (TW) P1 kedja vg

75 kr

Utrop: 23 000 kr

Ädelstenar Smaragder

SMARAGD, 5,38 ct, smaragdslipad. nagg

Utrop: 16 000 kr

ARMRING, 18K guld, vikt 87,4 g, diameter 5,9 cm

Utrop: 11 000 kr

BROSCH, sterling silver, Lapponia, "Melting Ice", Björn Weckström.

1 400 kr

Utrop: 1 600 kr