Avslutad | Exklusiva – Lördag 18 mars 2006
RING, CARTIER, 18K guld med 9 cabochonslipade smaragder och 36 briljanter ca 0,75 ctv, stl 16 1/2, orginaletui, certifikat
ÖRHÄNGEN, CARTIER, 18K guld med 18 cabochonslipade smaragder och 50 briljanter ca 0,92 ctv, stift/clips, orginaletui, certifikat
ARMRING, 18K guld med 3 cabochonslipade smaragder och 42 briljanter ca 0,50 ctv, vikt 50,3 g
PÄRLCOLLIER, Tahitipärlor, odlade, stålgrå, doserad, 37 st, 9,2-13 mm, längd ca 40 cm, silverlås m 3 rubiner + pärla.
PÄRLCOLLIER, 3-radigt, odlade pärlor ca 6,75 mm, lås i 18K vitguld med pärlor, längd 53-58 cm
ARMRING, förgyllt silver med cabochonslipad granat och orientaliska pärlor, säkerhetskedja, tidigt 1900-tal, etui
COLLIER, förgyllt silver, vikt 27,2 g, längd 41 cm, Rodrik Åström Luleå 1902, orginaletui
COLLIER, 18K guld med Tahitipärla 16,8 mm, diamanter ca 6,00 ctv, ca TW/VVS-VS, vikt 43,5g, längd 44 cm
HÄNGE/KEDJA silver/guld, antikslipad diamant ca 1,70 ct, ca LBr/SI2, + 14 små antikslipade diamanter ca 0,70 ctv, ca TCr/VS-SI (en skadad), ca sent 1800-tal, kedja 40 cm, etui.
ARMBAND, platina, 4 centraldiamanter (varav 3 mediumslipade och 1 gammalslipad), ca 4 ctv, ca TW/P1, ca 360 st åttkant-, briljant-, medium-, och gammalslipade diamanter, ca 17 ctv, ca TW-W/SI-P (några skadade), längd 18,5 cm, vikt 68,6 g, etui.
ENSTENSRING, 18K vitguld/guld, modifierad radiant-slipad diamant 6,12, ca K-L/SI2, W.A. Bolin 2002, stl 16½, vikt 41,3 g.